Muzika
Trep u 2022: Samo neka vozi
Trep muzika spada u podžanr hip hopa. Nastala je početkom 2000-ih na jugu Sjedinjenih američkih država, a pionirima pravca smatraju se reperi Jeezy, Gucci Mane i T.I. Do mejnstrim voda dolazi početkom 2010-ih i od tada dominira svetskim top listama. Popularnost trepa se prenela na ceo svet, pa ni Srbija nije izuzetak. Uveliko smo u trećoj deceniji 21. veka, a trep je i dalje jedan od najpopularnijih mejnstrim žanrova. Zanimalo nas je zašto je to tako.
Foto: unrealengine.com
Ljubitelj ove vrste muzike Tomislav Tomov kaže da trep u početku nije voleo, ali je vremenom promenio mišljenje.
"To je bio neki novi fazon, koji nije bio opšte prihvaćen. Tada sam slušao old skul – 2pac, Biggie i tako to i nešto se promenilo. Kao da je nešto kliknulo i masa je počela da sluša trep. Uglavnom je ljude uvukao Wiz Khalifa, pa i mene. Tada je Lil Wayne izbacivao dosta muzike koja je privlačila ljude, ali mene nije. Međutim, danas ga slušam. Mladi su uvek voleli rep i kada je bio old skul. Ovo je noviji rep koji mladi slušaju jer je dobar za žurke, kada izađeš negde... To je muzika uz koju možeš da piješ i da se družiš, zabavljaš. Mislim da je to glavni razlog zašto ljudi slušaju trep", kaže Tomislav.
BITOVIMA PROTIV GALOPIRAJUĆEG KAPITALIZMA
Trep muzika uticala je i na veliki broj pop i R'n'B zvezda, kao što su Rihanna, Beyonce i Ariana Grande. To je u mnogome doprinelo da hip hop 2018. godine, prema Nielsen podacima, po prvi put postane najpopularniji muzički žanr na svetu. Muzički producent Veselin Tadić kaže da je kod ovog pravca matrica ključna.
"Mislim da su danas producenti više nego ikad zaslužni za pesme i da u većoj meri doprinose kvalitetu pesme nego sami izvođači. Što se tiče repa pre, dosta su te matrice bile sklepane, na neki način. Bile su onako rustične, rudimentalne u svakom smislu. Nije čak ni toliko bilo važno. Bitno je da imaš ritam sekciju i neki sempl i da neka lirička veština dođe do izražaja, dok je kod trepa to malo zahtevnije. Ima malo više pevanja, mnogo više obrade zvuka. Mnogo se više pažnje posvećuje samom zvuku, u smislu kvaliteta. Nekada se rep snimao na dvokasetašima, gramofonskim pločama, plejerima i slično, dok je kod trepa kristalniji zvuk, digitalniji i čistiji", ističe Veselin.
Veselin Tadić, foto: privatna arhiva
Reper Nikola Jovanović poznatiji pod umetničkim imenom Dexter Prime i dalje se bavi old skul hip hopom i repom. On smatra da trep nema veze sa tom vrstom muzike.
"Kako današnje generacije nemaju više ni strpljenja ni živaca da slušaju dugu pesmu, koja je hip hop pravi i traje tri, četiri minuta, oni gledaju da to sve sažvaću u roku od minut i po, dva. I da bude što manje rima, a da više ima bita koji, navodno, daje gas i koji vozi. Ja pravi rep vidim kao kuvanu hranu koja može da se konzumira polako, a trep je fast food koji se brzo pojede. To za mene nema veze sa hip hopom i pravim repom. To je kao odvojena zgrada preko puta i to je to", kaže Nikola.
Dexter Prime, foto: privatna arhiva
Tomislav Tomov sa druge strane kaže da je trep samo nova vrsta hip hopa i da svi koji danas slušaju trep to rade zbog velikog uticaja koji je old skul hip hop ostavio.
"Svi reperi koji su danas popularni su ranije slušali stari rep i to govore otvoreno. Danas najpopularniji reperi, kao što su Future, Drake, Young Thug, svi oni govore kako su odrasli na Three 6 Mafia, 2pacu, Biggieju... Future ima pesmu koja se bukvalno zove 2pac. Svi su oni to slušali, zato to i dalje ostaje u današnjem trepu", smatra Tomislav.
DOBRE STVARI NASTAJU IZ UŽIVANJA
Bez obzira na to da li ste više za old skul hip hop ili trep, muzika je tu da bismo se opustili, uživali, đuskali i jednostavno se prepustili zvuku koji nam prija. Tako da izaberite ono što vam se više sviđa, a ne škodi i da poslušate nešto drugačije. Možda vam se i svidi.
Prilog o tome zašto je trep i danas popularan poslušajte u novom izdanju emisije Pop up:
S. Rudakijević