...
TRENUTNO00:00 - 05:00Music Mix by Bea

Društvo / Obrazovanje

Rodna ravnopravnost ne zna za godine

25.08.2022.

Dve trećine devojaka je doživelo neki vid rodno zasnovanog nasilja. Oko 40 odsto mladih imalo  je potrebu za psihološkom podrškom zbog problema povezanih s nasiljem, pokazuju rezultati Istraživanja stavova mladih o rodno zasnovanom nasilju Krovne organizacije mladih Srbije (2021). 

.

Na ovogodišnjem Mediamocracy kampu koji se održava treći put, tema je upravo rodna ravnopravnost, a kamp je okupio više od pedesetoro mladih iz Srbije i regiona. Oni zajedno sa trenerima iz KOMS-a, Dojče vele akademije, Lokal Presa i Asocijacije medija rade na medijskoj pismenosti, edukaciji i produkciji medijskih sadržaja o rodnoj ravnopravnosti.

Srednjoškolac Vladimir Radivojević (17) kaže da mediji imaju veliku ulogu kada je reč o rodnoj ravnopravnosti.

"Oni utiču na kreiranje mišljenja i narativa javnog mnjenja. To važi za sve teme, ne samo za rodnu ravnopravnost. Bitno je da postoje sadržaji koji ne manipulišu i diskriminišu. Što se tiče rodne ravnopravnosti u medijima, treba raditi na svemu. Slika koja se trenutno šalje je puna mržnja, podela i straha od drugog pola i to je definitivno nešto što nije dobro", ističe Vladimir. 

Srednjoškolka Jovana Pongračić (17) tvrdi da su mladi ključ u ispravljanju i popravljanju stvari u društvu.

"Rodna ravnopravnost bi trebalo da je zastupljena svuda, i kod starijih i kod mlađih. Ona ne zna za godine. Mladi su oni koji mogu da naprave neke korenite promene, da stvarno u društvu dođe do toga da svuda prihvatamo muškarce i žene jednako. Samo je važno da mladi ne žmure, ne ćute i da se ohrabre da pričaju o ovim temama. Neformalno obrazovanje smatram neophodnim, ali i formalno naravno. Kada bi se to spojilo, bilo bi najbolje. Ulažem nade da će se jednom neformalno obrazovanje ubaciti u formalno", ističe Jovana.

medimocracy1 png

Studentkinja Mila Čengić (20) se tokom kampa prvi put profesionalno bavila temom rodne ravnopravnosti.

"U životu se trudim da ovu temu potenciram i da kada dođe do takvih diskusija da ne ćutim u toj diskusiji. Ovo mi je ipak, prvi put da ovoj temi pristupim sa medijske i analitičke strane. Baš danas dok smo pripremaloi neki materijal, došli smo do jedne rečenice koja mi se mnogo svidela, a to je da žena sme, može i treba sve što ona želi. To je poruka koju treba da zapamtimo, a ne da ženi nešto namećemo".

Ciljevi kampa su umrežavanje, edukacija i podsticanje kreativnosti i aktivizma mladih kroz medijsko informacionu pismenost. Osim obaveznih radionica, učesnici su mogli da idu i na izborne radionice na kojima su slušali o medijskoj etici, seksualnom nasilju, diskriminaciji, fotografiji i upotrebi društvenih mreža. 

J. Božić

Foto: Koms

Tagovi

Možda te još zanima:

.

Kada stereotipi postanu naša uverenja

Da li su naša uverenja i stavovi zaista samo naši, ili smo ih pokupili od ljudi iz naše okoline i…

.

"Imposter" u nama: Kako se izboriti sa osećajem da nismo dovoljno dobri

Aktivistkinja Lana Nikolić dugo je živela u uverenju da su svi njeni uspesi rezultat slučajnih srećnih okolnosti i da ona…

.

Javni prostori moraju biti bezbedniji za žene

Javni prostori, poput ulica, parkova i javnog prevoza, često su nebezbedni za žene, pokazuju istraživanja. Suočene sa neprepoznavanjem njihovih potreba…

.

Jezik odražava našu realnost, ali je i oblikuje

Istraživanja pokazuju da upotreba rodno osetljivog jezika doprinosi povećanju vidljivosti žena na određenim pozicijama u društvu, ali i percepciji devojčica…

.

Međunarodnoj svemirskoj stanici se bliži uništenje

Nasa je za potrebe kompanije "Spejs eks" opredelila 843 miliona dolara kako bi Međunarodna svemirska stanica bila bezbedno – uništena.

.

Muškarci i rodna ravnopravnost: doprinos počinje iz najbližeg okruženja

Rodna ravnopravnost važna je i za muškarce u društvu. Zbog toga je neophodno zajedničkim naporima suzbijati predrasude o feminizmu i…

  • 00:00 Music Mix by Bea
  • 05:00 Music mix by Anja
  • 10:00 Pre podne na O radiju

Anketa

Na koji način koristiš ChatGPT?

Oradio logo