Društvo / Aktivizam
Upoznavanje sa novosadskim muralima traje
"Street art" je važan deo turističke ponude velikih gradova i često i najsnažniji utisak koji nosimo iz nekog grada. Ulična umetnost i poznati graffiti ponekad su i glavni razlog zašto idemo na neku destinaciju. Novi Sad na tu temu ima šta da pokaže, iako tek od nedavno. Trenutno oko 50 murala krasi zgrade našeg grada, a svake godine, "Eko kurir " u saradnji sa "EU info pointom" organizuje biciklističku turu upoznavanja sa novosadkim muralima. u okviru Evropske nedelje mobilnosti. Ove godine interesovanje je rekordno , a među stotinak biciklista bio je i novinar Oradija i odlično se proveo.
Biciklistička "street art" tura počela je na mestu koje je bilo prekretnica u "muralizaciji" grada, kako je to nazvao Dejan Vlaški iz Eko Kurira. Mural u centru, kod Trga Republike, u Gimnazijskoj ulici, prikazuje istorijske ličnosti Novog Sada i čuvenu "Belu lađu". Na njegovom je mestu od 2009. do 2017. stajao najpoznatiji novosadski mural "Jedina istina" francuskog umetnika Gijoma Albija-Remeda. Mural je prekrečen, što je izazvalo revolt građana i seriju protestnih grafita, tzv "kurala", ali je taj događaj bio i prekretnica u razvoju ulične umetnosti u Novom Sadu jer se pojavila grupa “Lančana reakcija” i broj murala je počeo rapidno da raste.
Remed "Jedina istina", preuzeto sa Vikipedije
Danas ih ima oko 50, a autori su poznati lokalni, domaći i strani umetnici. Vlaški izdvaja Uroša Štrboju, Vuka Đurića - Endoa i Andriju Žikića - Arteza, koji je stekao svetsku slavu i u Novom Sadu ima dva murala - na Grbavici i na Bulevaru Jaše Tomića
"Proglašen je pre dve godine za jednog od najznačajnijih street art umetnika u svetu. Oslikava zidove ne samo kod nas, nego i u Parizu, Madridu, Americi…Tu je Fikos iz Grčke, Fio Silva iz Argetine, Farid Rueda iz Meksika, jako zanimljiv jer koristi geomertrijske figure i to izgleda fantastično. Oslikava i ugrožene životinje, pokreće ekološke teme. Artez se takođe bavi ekologijom i ima takve poruke. Imamo umetnike iz Kanade, Francuske, Njujorka…", priča Dejan.
OBRATI PAŽNJU
Tura je nastavljena obilascima murala na keju, kod stadiona Vojvodine, gde se nalazi najduži mural u Srbiji od 120 metara, oslikan u čast stogodinjice kluba. Nekoliko zanimljivih radova ima na Bulevaru oslobođenja, a ova kratka tura završena je u prolazu iza Sinagoge, gde je oslikan predivan mural konja argetinske umetnice Fio Silve iz 2017, posvećen borbi protiv kancera Nastasje Nedimović, bivše vaterpolo reprezentativke. Njoj je posvećen i mural "Beli tigar" na keju.
Kristina Ostojić je na razgledanje povela svoje dve klinke, Jovana Gajić je došla sa drugaricama.
"Dopada mi se tura, bila je jako informativna. Iako živim u Novom Sadu i relativno pratim, nisam znala sve te informacije. Oduševila me je tema i drago mi je da sam povela i devojčice."
"Bilo je jako zabavno. Vozimo se biciklima, puno je ljudi a o nekim muralima sam sada čula prvi put. Najviše mi se dopada 'Eros' koji se vidi na silasku sa 'Duge', kao neka dobrodošlica turistima!"
Svako od ovih umetničkih dela krije zanimljivu priču, poruku ili motiv, koja, nažalost često izmiče slučajnim prolaznicima. Turistička tura, sem ove godišnje, još ne postoji u Novom Sadu a interesovanja ima, kaže Dejan Vlaški, suosnivač "Eko kurira" koji je pre nekoliko godina, na konkursu Turističke organizacije Novog Sada, predao projekat za ovu turističku turu i on je prihvaćen, ali su korona i izolacija, nažalost, usporili realizaciju.
M. Jakovljev
foto: Oradio