Društvo
Večita dilema: ostati ili otići?
Godinama unazad mnoga istraživanja i statistike pokazuju da se stanovništvo iseljava iz Srbije zbog potrage za boljim poslom i stabilnijom budućnošću. Najčešće su u pitanju mladi, visokoobrazovani i radno sposobno ljudi, zbog čega sve češće čujemo termin "odliv mozgova".
Izvor: www.reuters.com
Procene iz Strategije za ekonomske migracije objavljenje 2019. godine govorile su da se godišnje iseljava između 30 i 60 hiljada ljudi iz naše zemlje. Prema Indeksu konkurentnosti Svetskog ekonomskog foruma, Srbija se redovno rangira na poslednjim mestima po "odlivu mozgova".
Međutim, istraživanje Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije tvrdi da smo u periodu od 2015. do 2019. godine ustvari imali priliv mozgova. Takođe, prošlogodišnje istraživanje koje je sproveo program Ujedinjenih nacija za razvoj pokazalo je da se mladi vraćaju u zemlju.
Novosadski studenti, prema anketi koju smo sproveli, izjasnili su se da, za sada, žele da ostanu u svojoj zemlji. Neki od njih su takođe voljni da istražuju i žive nekoliko godina u inostranstvu, pa da se vrate u Srbiju.
Mladi iz Centra za pozorišna istraživanja razmišljajući o problemima mladih došli su na ideju da osmisle predstavu pod nazivom "I… Šta ćemo sad" koja se bavi dilemom da li ostati ili napustiti zemlju, kaže glumica Centra Anja Pejinović. U realizaciji su im pomogli i dramski pedagog Armin Joha Hadžimusić i profesorica master studija Primenjenog pozorišta Hristina Moratidou. Predstava je osmišljena po modelu forum teatra, to jest teatra potlačenih, koji je ustvari forma interaktivnog pozorišta.
"Predstava će imati tri kratke scene. Urađena je po metodologiji forum teatra. U njima imamo onog ko je potlačen i tlačitelja. Potlačeni se nalazi u situaciji za koju ne vidi rešenje. Mi ni ne nudimo rešenje, već ostavljamo publici da se priključi i dođe zajedno sa nama do rešenja", objašnjava Anja.
Sama predstava traje oko 30 minuta, a nakon nje kreće interakcija sa publikom gde se potražuje rešenje za prikazane probleme. Kada se diskusija završi, scene nastavljaju po pređašnjim instrukcijama publike. Svako od glumaca osmislio je jednu priču koja nije istinita, ali može svakome da se dogodi, te publika može da se pronađe u njima.
"Moj lik je Aleksandra, koja ima 18 godina i želi da studira glumu, ali je roditelji ne podržavaju, te nastaje problem. Imamo i priču zaljubljenog para koji je dugo zajedno, vereni su, ali devojka dobija posao u Belgiji. Tu nastaje problem, da li će on otići sa njom ili ostati ovde, gde mu je sigurno okruženje. Imamo priču gde jedna devojka želi da se zaposli u klinici, veoma je stručna, školovala se u inostranstvu, ali na klinici postoji upravnica koja zapošljava ljude preko veze", kaže Anja.
Ekipa Centra za pozorišna istraživanja poručuje mladima da treba da ostanu u Srbiji, da se bore za nju i učine je lepšom za sebe i buduće naraštaje. Takođe, pozivaju mlade da im se pridruže i učestvuju u predstavi koja će se odigrati u petak 9. decembra s početkom u 19 časova i 30 minuta u prostorijama Omladinskog kluba OPENS (Bulevar despota Stefana 5).
D. Predin