Društvo / Obrazovanje
Pisanje kao put ka slobodi i ličnom izrazu
Dunja Matić je mlada dramaturškinja i scenaristkinja iz Novog Sada. Kako kaže, dramaturgiju je odlučila da studira zbog toga što ne postoji fakultet za pisce, a pisanje joj predstavlja najznačajniji oblik ličnog izražavanja.

"Kao i mnogi koji upišu dramaturgiju, ni ja nisam bila najsigurnija u to šta upisujem, znala sam da volim pozorište i da pišem, ali ne mnogo više toga. Tek posle prve godine studiranja sam shvatila šta je to zapravo i počela da se preispitujem da li je to ono što ja želim, proces uopšte nije bio linearan", kaže Dunja u razgovoru za Oradio.
Kako rad na drami ne zahteva diplomu završenog fakulteta, svoje prvo delo "Balava" objavila je već na drugoj godini studiranja, u režiji Andreja Nosova.
"Studirati umetnost znači biti okružen svojim uzorima koji su istovremeno i konkurencija. Ja sam na neki način imala sreće da se komad koji sam pisala već na drugoj godini studija igra u beogradskom Narodnom pozorištu, što na žalost nije čest slučaj, jer se u našoj državi izdvaja 0,5 odsto budžeta za umetnost", priča naša sagovornica.
Dunja u studiju Oradija
Ona tvrdi da je mladost prednost u pisanju, iako se često dotiče teških i osetljivih tema.
"Kada sam pisala svoj prvi tekst, tada, na drugoj godini, nisam razmišljala o tome šta smem i šta ne smem, samo sam 'istresla' sve iz sebe na papir, nisam ni bila svesna šta su mi ograničenja i mogućnosti, a to je ono što mladost nosi", kaže Dunja.
Zbog toga što se pozorištu za decu i mlade posvećuje veoma malo pažnje, predstava pod nazivom "Giga pravi more" prilagođena svim uzrastima, jedno je od dela kojim se ova mlada umetnica najviše ponosi. Pored njega, izdvaja "Klimaks" i "Najnormalniji čovek na svetu", ali ističe da je proces stvaranja dela za nju kao dramaturškinju najznačajniji, a ne gotov proizvod.
Predstava "Giga pravi more"
Pored mnogobrojnih pozorišnih predstava, Dunja je učestvovala i u stvaranju TV serija "Grupa" i "Pasjača".
"Profesionalni angažman za seriju 'Grupa' sam radila na trećoj godini fakulteta, mislim da me je rad na toj seriji očeličio. 'Pasjača' je za mene najvažnija, jer sam radom na toj seriji shvatila da ovim zaista treba da se bavim", priča Dunja.
Ekipa koja je radila na predstavi "Klimaks"
Iako je Dunja primer da umetnost pronalazi svoj put, kao i mnogo njenih kolega tvrdi da je karijera mlade umetnice na našim prostorima često izazovna.
"U današnjem društvu je teško biti i mlada žena i uopšte žena ili mlada osoba. Mislim da je najteže ostati svoj, a najvažnije pronaći ljude koji se drže vrednosti ka kojima i ti težiš u ovom poslu", ističe naša sagovornica.
Dunja umetnost opisuje kao izraz čoveka, a umetnike kao hrabre, jer hrabrost nije odsustvo straha, već delovanje uprkost njemu, što je ujedno i razlog zašto su upravo umetnici u prvim redovima kada se dešavaju društvene promene.
Ceo intervju s Dunjom možete poslušati ovde:
Fotografije: Vladimir MIladinović Piki