Društvo
Evropski mediji - problemi isti, akteri različiti
Gotovo sve evropske države imaju iste probleme u medijima, samo su akteri tih problema različiti, zaključili su učesnici nedavno održane radionice "Think&Tweet" u Berlinu. Ova radionica okupila je mlade ljude iz nekoliko država kako bi se bavili temom digitalne evolucije.
Foto: pexels.com
"Iako smo svi toliko različiti kao države i međusobni različiti kao osobe, problemi su isti generalno za sve zemlje, jedino udruživanjem možemo ih rešiti", rekao je jedan od učesnika srpskog tima na ovoj radionici.
Razlog za održavanje ovakvih međunarodnih sesija je primetni porast "antievropskih pokreta", koji pokazuje da se mnogi Evropljani pitaju da li Evropska unija i dalje može ispuniti očekivanja sa kojima je nastala.
Učesnici iz Nemačke, Italije, Poljske, Slovačke i Srbije radili su na temama i pitanjima koja pokreću mnoge Evropljane danas: socijalne nejednakosti, izazovi multikulturalnog društva, digitalizacija i društveni mediji.
Vodeća tema na radionicama bila je pojava lažnih vesti (fake news) u ovim državama, a učesnici su u debatama predstavili fokuse lažnih vesti u svojim medijima i pokušali da nađu rešenje za suzbijanje ove pojave.
Dok su u Nemačkoj lažne vesti najviše usmerene ka kancelarki Angeli Merkel, Poljska ima primere koji ukazuju da igra rečima u medijima nekad nije toliko bezazlena. Kako je ocenjeno, "Poljski logor smrti" i "poljski koncentracioni logor" su izrazi koji se u poljskim medijima koriste u pogrešnom kontekstu.
Rešenje za to kako iskoreniti fake news učesnici nisu pronašli. Međutim, zaključili su da zdravu zajednicu treba gajiti kroz prenos informacija i stečenog znanja, kao i da je provera informacija bilo koje vrste preko potrebna, uz širenje saznanja o tome da je određena vest lažna.
Osim radionice o kreiranju lažnih vesti, učesnici seminara mogli su i da učestvuju na radionicama o kreiranju mimova (meme) ili da kreiraju evropske poruke pomoću lego kocki.
Meme factory omogućila je nekim učesnicima koji to nikada nisu radili da kreiraju mimove i da to podele sa ostalim učesnicima, dok su na lego radionici prikazani radovi koji su kao teme imali politiku, medije i migracije.
Osim praktičnih radionica, učesnici projekta koji nosi naziv "Reconnecting Europe" (Ponovno povezivanje Evrope) imali su mogućnost i da obiđu Berlin i upoznaju istoriju tog grada, kao i da posete nekoliko nemačkih medija, između ostalog i internacionalni javni servis Deutsche Welle.
Sledeća radionica biće u Varšavi i bavi se solidarnošću. Održava se početkom maja, na Dan Evrope i Dan pobede nad fašizmom, kada će svi učesnici moći da budu deo velikog marša koji se održava u tom gradu.
Svetlana Paramentić
Fotografije: Facebook stranica Reconnecting Europe