...
TRENUTNO00:00 - 06:00Music mix by Anja

Društvo / Aktivizam

Seminar "Ne-nasilje i nežnost među nama"

26.02.2019.

Otvorene su prijave za učešće na drugom seminaru alternativnih politika "Ne-nasilje i nežnost među nama - feministički odgovor na patrijarhalno nasilje". Seminar će biti održan u prostorijama Omladinskog centra CK13 9. i 10. marta, a rok za prijavljivanje je 1. mart.

.

Kako najavljuju organizatori, cilj seminara je da polaznice i polaznike upozna sa osnovnim stanovištima koji formulišu feminističko razumevanje društvene stvarnosti, kao i sa feminističkom praksom intervenisanja unutar te stvarnosti u pravcu oslobođenja društvenih odnosa od svih oblika nasilja.

Problemska tema seminara je svakodnevni život i njegova pretpostavljena struktura zasnovana na polnoj/rodnoj predstavi na osnovu koje se reprodukuje naše iskustvo. Feministička praksa započinje "raščinjenjem" svih pretpostavki koje su izuzete od provere, pa je seminar namenjen i ženama i muškarcima, da bi, poznajući poreklo, strukturu i logiku doživljenog nasilja ili nasilja koje sami nanosimo drugima, otvorili mogućnost promena u nama.

Tematske celine seminara su: feministička kritika patrijarhalnog društva, kratka istorija feminističkog pokreta u svetu i kod nas, razumevanje diskriminacije i nasilja, neurobiološka osnova traume nasilja, feministički odgovor na nasilje u porodici i seksualno nasilje, iskustva nasilja u svakodnevici, razumevanje i prepoznavanje seksualnog i partnerskog nasilja, osnaživanje, samopouzdanje, briga o sebi i kako pravimo društvo ne-nasilja i brige jednih za druge.

Seminar vode aktivistkinje pokreta protiv nasilja nad ženama i feminističke konsultantkinje Ivana Perić (Sos ženski centar, Novi Sad) i Lepa Mlađenović (Konsultacije za lezbejke, Beograd), a možete se prijaviti putem online formulara.

Seminar će biti realizovan u okviru projekta "Svakodnevno je političko: repolitizacija i demokratizacija društvene svakodnevice kroz javnu reč, edukaciju i aktivizam" koji je podržao Fond za otvoreno društvo, Srbija i National Endowment for Democracy, USA.

Možda te još zanima:

.

Sram mora da promeni stranu: Ovo su događaji koji su obeležili rodne teme u 2024.

Prvu epizodu Rodnopravnosti u novoj godini posvetili smo retrospektivi 2024. godine kada je reč o događajima i temama koje su…

.

Žene u stripovima: Od marginalizacije do osnaživanja

Iako je strip umetnost decenijama smatrana muškim hobijem, stvari se polako menjaju. Danas imamo sve više strip autorki popularnih među…

.

Muškarci i rodna ravnopravnost: doprinos počinje iz najbližeg okruženja

Rodna ravnopravnost važna je i za muškarce u društvu. Zbog toga je neophodno zajedničkim naporima suzbijati predrasude o feminizmu i…

.

Nejednaki standardi starenja za žene i muškarce

Fizički znakovi starenja kod žena i muškaraca drugačije se posmatraju u društvu. Pred ženama se postavljaju mnogo veći zahtevi kada…

.

Vredi pročitati: "Ljubavnice"

Pesnikinja i feministička aktivistkinja Jelena Angelovska, preporučuje vam da pročitate roman "Ljubavnice", austrijske književnice Elfride Jelinek, dobitnice Nobelove nagrade 2004.…

.

Bez rodne ravnopravnosti gubimo potencijal polovine društva

Stavovi, tvrdnje i dezinformacije koji se suprotstavljaju rodnoj ravnopravnosti, odnosno jednom rečju - antirodni narativi, u Srbiji su zastupljeni i…

  • 00:00 Music mix by Anja
  • 06:00 Music Mix by Bea
  • 11:00 Radio Gruvanje

Anketa

Na koji način koristiš ChatGPT?

Oradio logo