...
TRENUTNO00:00 - 05:00Music mix by Anja

Društvo / Obrazovanje

Novom Sadu treba 3.000 programera

28.05.2015.

Potražnja za programerima je u Novom Sadu konstantna i velika, pa se, prema računici profesora Vojina Šenka sa FTN-a, trenutno traži oko 3.000 programera!

.

"Na osnovu razgovora sa velikim i malim kompanijama, mislim da kad bi se nekoliko hiljada programera danas pojavilo u Novom Sadu, svi bi se odmah zaposlili! Samo u najvećim kompanijama bi se za nekoliko godina zaposlilo i deset hiljada, a u tu računicu nisu uvršteni startapi", kaže šef katedre za telekomunikacije i obradu signala profesor Vojin Šenk.

Studije programiranja postoje na nekoliko fakulteta u Novom Sadu, ali oni ne mogu da iškoluju dovoljan broj programera. Profesor Šenk kaže da programiranje nije teško i da vrlo dobri, pa čak i dobri učenici mogu da završe takve fakultete.

S obzirom na potrebe poslodavaca ali i veliku nezaposlenost, neki se odlučuju i na prekvalifikaciju. Jedan od onih koji su promenili tok karijere je i Borislav Vesnić, koji će uskoro sa svojim timom završiti prvu igru za mobilne telefone.

"Bavio sam se menadžmentom u kulturi, ali sam nedavno počeo da se interesujem za gejming, kada je počela i ekspanzija u Novom Sadu. Išao sam na nekoliko konferencija namenjenih gejming industriji i informacije koje sam dobio od onih koji se time bave duže nemerljivo su vredne", kaže Vesnić iz indie kompanije Thorium.

Lista sajtova na kojima možete besplatno da naučite programiranje nalazi se ovde

"Programske jezike svako može da nauči, tako da kompanije više zapošljavaju inženjere, a mislim da postoji razlika između njih i programera. Inženjer je neko ko ima određen način razmišljanja i teorijsku podlogu za ono čime se bavi, a programer zna da otkuca kod. Mislim da je samoukim programerima teže da se zaposle, baš zbog razlike u načinu razmišljanja, ali ni to ne mora da bude pravilo – oni koji su završili srodne fakultete lakše usvajaju programerska znanja", kaže saradnica u ljudskim resursima kompanije Hinttech Daniela Červeni.

Kompanije sa malim brojem programera počele su da prave veoma skalabilne proizvode, koji mogu da se prodaju u desetinama hiljada primeraka ili da zapošljavaju ljude drugih profila, pa na taj način nadomeštaju nedostatak školovanih programera.

Jasna Žugić

Možda te još zanima:

.

Prijavite se za programerski hakaton

Studentsko takmičenje u programiranju, 5 dana na Javi, počinje sledećeg utorka (24. novembra) i održava se onlajn. Studenti će imati…

.

Kako na najlakši način doći do posla u IT industriji?

Iako je programiranje najperspektivnija profesija današnjice, u određenim IT kompanijama, na tradicionalan način, ovaj posao nije lako pronaći. Zbog toga,…

.

U čemu se razlikuju zaposleni i frilens programeri?

Bavljenje programiranjem u Srbiji je u sve većoj ekspanziji. Pored "redovno" zaposlenog programera, ne tako nova pojava je frilens programer,…

.

IT sajam zapošljavanja u Novom Sadu 20. i 21. aprila

IT sajam zapošljavanja i svetski poznati predavači u IT industriji okupiće novosadsku IT scenu 20. i 21. aprila u Master…

.

Ruby Level Up poziva programere

Bilo da ste početnik ili želite da naučite nešto više o programskom jeziku Ruby možete se prijaviti na dvodnevni intezivni…

.

Poziv za prijave na međunarodno takmičenje u programiranju

Studenti i srednjoškolci koji vole programiranje još uvek imaju vremena da se prijave na deveto međunarodno takmičenje u programiranju –…

  • 00:00 Music mix by Anja
  • 05:00 Music Mix by Bea
  • 10:00 Pre podne na O radiju

Anketa

U kojoj formi najčešće pratite Oradio?

Oradio logo