...
ORADIO UŽIVO

Društvo / Intervju

Decenija Oradija: Platforma za glas nove generacije

29.11.2024.

Proslava jubileja je trenutak kada se neizbežno sabiraju utisci o proteklom periodu – slavi se, ali i kritikuje, planira i nagrađuje. Oradio je napunio deset godina i tim povodom prisetili smo se svih nas, više od pedeset, koji smo ugradili svoje znanje, trud, umeće, profesionalnost i ideje u ovaj kolektiv. Takođe, bilo je mnogo onih koji su nam spolja pomagali da budemo bolji, ali i onih koji su pokušavali da nam otežaju rad ili čak da nas ugase. Ipak, Oradio je opstao, odlučan da ostane veran svojim principima, poštujući sve novinarske kodekse i pravila, nastavljajući misiju posvećenu mladima.

.

Sa proslave desetogodišnjice Oradija

Ono što je uvek krasilo naš program - i što ćemo nastaviti da negujemo - jeste prilika za mlade studente Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, sa Odseka za žurnalistiku, da kroz praksu stiču nova znanja. Njihove pisane reči, glasovi i objave na društvenim mrežama dobijaju prostor upravo kroz platformu Oradija. Profesorka Smiljana Milinkov među prvima je prepoznala značaj novog medija i internet kanala javnog servisa, omogućivši svojim studentkinjama i studentima da im Oradio bude prva prava praktična stanica u razvoju budućih novinara.

Veliki jubilej malog kolektiva – kako ti pamtiš početke Oradija?

Kada se setim prvih dana i eksperimentalnog programa, ali i atmosfere 2014. godine, jasno se prisećam energije i nade koje su tada nastale. Otvorile su se nove perspektive i drugačiji pogled na svet. Govorimo li o omladini – to je publika s jedne strane vrlo zahtevna, a s druge strane često zapostavljena u društvu. Njihove potrebe i glasovi često se ne čuju. Oradio je od početka posvećen mladima i mislim da je tada pokrajinski javni servis dobio nešto što nijedan drugi javni servis u regionu nije imao. Osim što se obraćao mladima, Oradio je pratio tehnološke trendove, plasirajući sadržaj na različitim platformama. Kao internet radio, postao je predvodnik i pokazao kako se javni servis može prilagoditi modernim potrebama.

smiljana-milinkov-foto-vukasin-zivaljevic2

Smiljana Milinkov, foto: Vukašin Živaljević

Koliko smo uspeli da osetimo puls mladih i da odgovorimo na njihove potrebe?

Mislim da je Oradio na odličnom putu. Mladi su zahtevna publika – teško je kreirati sadržaj koji im odgovara. Oni brzo traže alternativu i svoje mesto. Naš zadatak, osim što slušamo glas mladih, jeste i edukacija – da otvaramo nove svetove, proširujemo vidike i pružamo kvalitetan, zabavan i informativan sadržaj. Takav program zahteva znanje, vreme i značajna sredstva. Kvalitetan program je skup, ali javni servis ima obavezu da ga obezbedi.

Kako mladi novinari gledaju na praksu u Oradiju?

To najbolje pokazuje činjenica da neki studenti odluče da ostanu ili čak volontiraju. Ponesu ih atmosfera i duh redakcije. Oradio je mesto gde studenti stiču iskustvo i rado se vraćaju. Zajednički projekti, poput emisije koju su uređivali i realizovali studenti, pokazali su koliko je ova saradnja prirodna i korisna za njihov razvoj.

Kako zadržati mlade i talentovane novinare?

Milsim da je neophodno razumevanje svih onih koji su nadležni za to. Koja je misija Oradija, koliko je važno njegovo funkcionisanje za profesionalni razvoj mladih. To je prostor gde mladima treba omogućiti da rade, da stiču iskustvo, da nekad i greše, što je sasvim u redu. Trebalo bi perspektivnim novinarima pružiti mogućnost da što duže ostanu tu, a da sve ono znanje i iskustvo koje su sticali tokom studiranja vrate tokom rada na Oradiju. Za funkcionisanje Oradija potrebna je i brojnost, u smislu ljudi koji su angažovani, ali i da za svoj rad budu adekvatno nagrađeni, a ne da moraju da rade još pet ili šest poslova kako bi preživeli.

oradio-exit-ekipa

Oradio ekipa na Exitu

Kakva je perspektiva mladih novinara danas?

Ako bismo gledali samo sa one ružne strane, mislim da bi naša katedra mogla da zatvori svoja vrata i da ne radimo više ovaj posao. Ono što nam iskustvo pokazuje, jer i mi funkcionišemo sad već 20 godina, da oni koji su kvalitetni, oni koji su dobri novinari, uporni istrajni, koji se drže profesionalni i etičkih standarda, pronađu svoj put i nađu svoje mesto. Iako situacija nije idealna, oni koji su kvalitetni, uporni i etički dosledni uvek nađu svoj put. Ljubav prema ovom poslu je ključna, jer novinarstvo bez strasti nema smisla.

Šta je ono što student mora da zna na ispitu?

Ja inače ne važim za nekog ko je strog, ali naravno postoje neke granice koje naprosto ne smeju da se pređu. Jedna od tih granica jeste da moraju jako dobro da znaju šta je javni servis, koji mu je zadatak i kako sve to funkcioniše. Zatim, učim ih da se drže onog što jesu etički standardi, jer naprosto mislim da je to minimum, ali minimum koji pravi značajnu razliku između onih koji su kvalitetni i dobri novinari i onih koji sramote novinarsku profesiju.


Film o deset godina Oradija

Oradio se beskompromisno drži kvalitetne muzike, ali je činjenica da veliki broj mladih prosto tu vrstu muzike ne sluša. Kako to pomiriti?

To je vrlo izazovno. Mlade treba slušati i poštovati, njihove stavove i njihov ukus i sve ono što oni jesu u ovom trenutku. S druge strane, mi kao stariji, iskusniji, zreliji, imamo i odgovornost da postavljamo neke smernice. Zato javni servis mora da ima muzičke urednike koji su vrlo svesni, obrazovani, koji umeju da prepoznaju te granice i da se drže standarda. Sve ono što je popularno a nije vredno, može da se čuje na svim ostalim mestima. Javni servis treba da pruži ono što ne može da se čuje bilo gde i da negde ostavlja put i da pokaze šta je ono što jeste kvalitet.

Postoji li nešto što bi trebalo da bude zadatak Oradija za narednu deceniju?

Mislim da bi bilo neophodno da imate više prostora, u smislu da se angažuje više ljudi, da može više da se radi, da program bude još raznovrsniji. Milsim da bi bilo jako dobro kada bi Oradio imao mogućnost da što više priđe mladim ljudima. Za tako nešto potrebna je velika podrška i određena sredstva da se sve to može ostvariti. Moram da se vratim i na početke. Oradio, koji je u svojoj drugoj godini postojanja postao najbolji evropski radio! To je nešto čime zaista može da se podiči! Oradio može i drugima da pokaže kako se to zaista radi.

Gostovanje profesorke Smiljane Milinkov u ovkiru emisije Dnevna soba možete poslušati na linku ispod:

Jovan Vanja Marjanović

Tagovi

Možda te još zanima:

.

Vredi pročitati "Nevidljive"

Profesorka i šefica Odseka za medije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Smiljana Milinkov, za ovu nedelju preporučuje knjigu "Nevidljive", britanske…

.

Mediji u beznadežnom stanju - spas u mladim novinarima

Svetski dan slobode medija, 3. maj, svet ove godine dočekuje uz opšti trend opadanja medijskih sloboda i pogoršavanja uslova za…

.

Radio X: Inovativni pristup muzici i medijima

Radio X iz Budimpešte, community radio osnovan tokom karantina 2020. godine, služi kao jedinstvena platforma koja mladima pruža priliku za…

.

Na kafi s ambasadorom: ICA kongres sledeće godine u Novom Sadu

Sledeće godine na Univerzitetu u Novom Sadu biće održan međunarodni ICA kongres, najavio je ambasador Španije u Srbiji Huan Hose…

.

Robovi kocke i klađenja sve mlađi

Čak 54 odsto osoba mlađih od 25 godina u Srbiji kladilo se u kladionicama ili su se kockali u slot…

Anketa

Na koji način koristiš ChatGPT?

Oradio logo