Kultura / Knjiga
Vredi pročitati: "Komo"
Srđan Đurđević, jedan od pokretača knjižare Bulevar Books, novosadske "knjižare koja svira" i urednik njenog muzičkog programa, preporučio nam je knjigu pisca koji za sebe kaže "otvoren sam prema pisanju kao što sam otvoren prema životu".
način na koji čitanje može da utiče na prevazilaženje teških trenutaka u životu

"Preporučujem knjigu Srđana Valjarevića 'Komo'. To je parodija njegovog boravka na rezidencijalnom programu na jezeru Komo. Valjarević piše iz pozicije marginalca i gubitnika u odnosu na svu tu elitu koja se zajedno sa njim nalazila u hotelu", priča Srđan.
"Komo" je najčitanija knjiga Srđana Valjarevića, kultnog autora mlađe i srednje generacije u Srbiji, roman koji je u samom vrhu moderne srpske književnosti.
Valjarević kaže: "Izvadio sam svesku i olovku iz džepa i pomislio da nacrtam ono što vidim, a video sam taj vrh planine. I nacrtao sam ga. Taj notes je bio mali, tako da sam i planinu nacrtao preko cele jedne strane, i jednu pticu. To je bilo sve što sam nacrtao. I to je bilo jedino što sam uradio, a čime sam bio zadovoljan, tako da sam imao razloga da se zahvalim na stipendiji koju sam dobio. Nacrtao sam planinu i pticu, sklopio notes i vratio ga u džep. I nastavio sa izležavanjem na klupi, na brdu s tim smešnim imenom Tragedija. Da li je Plinije Mlađi zaista imao na umu cipele koje su nosili glumci u starom Rimu, ili je to izmišljotina, ili se i njegov život stropoštavao kao i moj? Nisam to mogao da znam, ali bih i sam tako nazvao to brdo...".