Kultura / Knjiga
Mladi pisci progovorili o temi partnerskog nasilja
Iza zbirke kratkih priča pod nazivom "I ovo je nasilje" stoji 20 mladih autora i autorki iz Novog Sada. Njihove priče je spojila jedna tema - partnerskog nasilje.
Kako navodi Velimir Milošev iz inicijative IRIDA, u realizaciju ovog projekta su krenuli podstaknuti istraživanjem KOMS-a koje je pokazalo da je dve trećine mladih žena u Srbiji doživelo neki vid rodno zasnovanog nasilja.
"Mislimo da je to dobar način da se mladi edukuju i budu edukatori koji će uticati na druge o svojoj okolini, da se osveste o psihičkom nasilju. Ono je, kao jedan od najčešćih oblika nasilja, ne samo prihvatljivo nego i nedovoljno primećeno. Prihvatamo oblike psihičkog nasilja kao nešto što treba, kao deo svakodnevice, deo kulture...", kaže on.
OBRATI PAŽNJU
Iako je ovaj vid nasilja danas, na žalost, sve učestaliji o njemu se ne govori dovoljno, kaže Jelena Prica iz "SOS ženskog centra".
"Kada govorimo o partnerskom nasilju, znamo da se stvari kreću oko moći i kontrole nad partnerom. Kada govorimo o psihološkom nasilju, možemo reći da je cilj slabljenje i destabilizacija žrtve, uništavanje njenog samopouzdanja i postavljenje na poziciju inferiornosti. Deo psihološkog nasilja su uvrede, ucene, vređanje, psovanje...", kaže Prica.
Učesnici projekta su se kroz seminare detaljnije upoznali sa tematikom partnerskog nasilja. To im je pomoglo da ovaj problem u svojim pripovetkama predstave na što realniji način. Jedna od autorki Sofija Kostić kaže da je tek kroz seminare shvatila koji sve oblici nasilja postoje.
"Mislim da su nam psovke ušle u svakodnevicu i da preko toga lako prelazimo, a o tome treba da se priča. Moja priča 'Krofnica' se odnosi na vređanje i te pogrdne nazive. Kada nekoga previše volimo, sve nam bude slatko ali tek onda shvatamo razloge zašto neko to izgovara. To obično nije ni slatko ni lepo i nema taj kontekst koji smo želeli", kaže Sofija.
U ovoj zbirci se našla i priča "Seen" Lazara Begovića. Njemu je, kako kaže, pisanje priče pomoglo da vidi stvari koje su se dešavale njemu, ali i ljudima u njegovoj okolini od kojih mnogi skreću pogled.
"Imao sam ideju o tome da se nasilje dešava, u mom bliskom okruženju i šire, ali nisam imao ideju o tome kako se definišu oblici nasilja i to je ono najbitnije. Negde pola godine nakon pisanja priče osvestio sam trenutke kada sam i ja, možda, nad nekim vršio nasilje i to je za mene bilo jako bitno. Kada sam osvestio da sam i ja možda bio nasilnik, dobio sam moć da to kod sebe promenim", priča on.
Promociju knjige pratila je izložba fotografija
Pored promocije koja je protekle nedelje održana u Novom Sadu, zbirka "I ovo je nasilje" će u narednom periodu biti promovisana i u drugim mestima u Srbiji. Ovaj projekat inicijative IRIDA je realizovan uz podršku Vlade Švajcarske, u okviru projekta "Kultura za demokratiju", koji sprovode fond Hartefakt i OAK fondacija.
Slušajte o ovoj temi u novom izdanju emisije Pop up:
M. L.