Kultura
Japansku kulturu odlikuju napredak, ponos i skromnost
Ljubitelji i poštovaoci japanske kulture proteklog vikenda uživali su u Danima japanske kulture u sklopu kojih se govorilo o Tokiju, mangama i animama, o konkursima za povezivanje naših i japanskih umetnika, japanskim ratnicima, kospleju i mnogim drugi segmentima ove specifične i jedinstvene kulture.
Udruženje "Mirai", koje je organizovalo "Dane japanske kulture", osnovano je u Novom Sadu s idejom da promoviše tradicionalnu i savremenu japansku kulturu. Osnivač ovog udruženja, Đorđe Škorić, kaže da su Japanci unikatan narod koji ima izuzetno razvijenu kulturu, koja ga je oduvek fascinirala.
"Oni su zaista ponosan narod i to je jedan od razloga zašto mi se sviđaju. Oni su kulturološki daleko od mnogih država, ne samo od nas, različiti su od većine sveta, jako su unikatna kultura", kaže on.
Zanimljivo je da su, pored visokog stepena razvoja koji su postigli u nauci, medicini, umetnosti, arhitekturi i kulturi življenja, ipak veoma skromni i ne hrle ka priznanjima, iako im se mnogi dive. Davor Landup ljubitelj je anima, mangi, japanske kuhinje i kospleja, koncepta koji podrazumeva maskiranje u omiljene likove iz crtanih serija i filmova. Iako poreklom iz Amerike, kosplej je u Japanu doživeo procvat i smatra se neodvojivim delom popularne kulture. Davor je bio u prilici da poseti Japan i fasciniran je poštovanjem koje ljudi gaje prema drugima i prema okruženju u kom žive. Međutim, kaže da, dok je to za turiste zanimljivo i jedinstveno iskustvo, biti Japanac nije uvek lako jer je to društvo daleko od liberalnog.
"Prevelika je presija od strane društva, roditelja i same države u očuvanju kulture i tradicije. Preterana količina discipline i očuvanja nekih starih vrlina koje danas ne mogu da baš funkcionišu na način na koji su funkcionisale ranije, mogu da budu opterećujuće, naročito za mlade", kaže on.
Ovaj utisak deli i Jovana Ninković, koja se bavi se kosplejom u Udruženju "Sakurabana". Ona je fascinirana drevnim vremenima kada su Japanci, boreći se na život i smrt, spasavali čast, porodicu i zemlju, ali danas je japansko društvo, kako ona kaže, jedna velika mašina koja radi i ide napred bez mnogo brige o malim zupčanicima i šrafovima.
"U Japanu se od svih očekuje da rade najjače što mogu i trud se ceni do neke mere, ali ako nema rezultata, ne gleda se previše na takve individue. To je pomalo zastrašujuće, pogotovo iz tačke gledišta mladih, a onda i žena koje su u prilično potlačenom položaju u Japanu. Sad, pitanje je da li je to izolovano društvo Japana zapravo pravi način na koji je trebalo da se razvijaju i ostale zemlje ili nije. U svakom slučaju, razlikuju se od ostatka sveta i zanimljivi su kao ta izolovana sredina", kaže ona.
Oni koji žele da japansku kulturu osete uživo na mestu nastanka, mogu konkurisati na program "Kizuna" koji sprovodi Fondacija Novi Sad Evropska prestonica kulture uz EU Japan fest. Ideja je da lokalni umetnici i radnici u kulturi razviju projekat zajedno sa partnerima u Japanu. Program "Kizuna" sponzoriše studijsko putovanje u Japan kako bi se ovi projekti ostvarili 2021. godine. Detaljne informacije o konkursu nalaze se na sajtu novisad2021.rs, a oni koji žele da prošire svoje znanje o japanskoj kulturi mogu preko Fejsbuk stranice stupiti u kontakt sa Udruženjem "Mirai" i priključiti se njihovim aktivnostima.
Audio prilog poslušajte u plejeru:
Jovana Zdjelarević
Foto: Anđelko Popić