Društvo / Zdravlje
Ozbiljan uticaj pandemije na mlade
Krovna organizacija mladih Srbije - KOMS objavila je istraživanje Život mladih u Srbiji: Uticaj KOVID 19 pandemije. Ključne teme kojima su se u istraživanju bavili su rad i zarade, obrazovanje, bezbednost i osećaji tokom pandemije, ponašanje u toku pandemije i poverenje u institucije, migracije i volontiranje.
Ključni zadatak ovog istraživanja bio je da utvrdi kako pandemija utiče na život mladih ljudi u Srbiji i
na koji način redefiniše njihove živote. Kroz celo istraživanje – kvantitativno i kvalitativno, fokus je bio na
pravima mladih kroz različite oblasti (pravo na obrazovanje, pravo na zaposlenje, pravo na bezbednost,
pravo na zdravlje, pravo na mentalno zdravlje itd).
Ovo su neki podaci iz istraživanja, a mi vam već u sredu u emisiji U kakvoj zemlji želim da živim donosimo i priču sa mladima o ovim temama.
Pandemija je uticala na to da je značajnom broju mladih bilo ugroženo pravo na rad tokom pandemije, kao i
da je oko jedne trećine mladih imalo ili ima strah od ugroženog prava na rad, odnosno strah od gubitka posla. Strah od gubitka posla tokom vanrednog stanja imalo je više od 30 odsto mladih.
Značajan broj mladih, više od polovine, smatra da je pandemija negativno uticala na njihovo školovanje što
svakako ugrožava njihovo pravo na obrazovanje. Preko 20 odsto mladih nije imalo onlajn nastavu, koju je, opet, imalo tek 58 odsto mladih iz naselja manjih od 10.000 stanovnika. Zabrinjavajuće su ocene mladih u odnosu na kvalitet onlajn nastave, jer skoro 30 odsto njih smatra da je ona nezadovoljavajuća.
Tokom vanrednog stanja osećaj zdravstvene ugroženosti imalo je preko 40 odsto mladih, dok ga nakon vanrednog stanja oseća nešto manje od 30 odsto njih. Najveći broj mladih je osećao strah da se ne zarazi pa da ugrozi porodicu i strah da se ne zarazi neko od njihovih bližnjih.
Mladi su izrazili nezadovoljstvo na reakcije države tokom i nakon vanrednog stanja. Više od 40 odsto mladih je ocenio reakciju države na pandemiju tokom marta i aprila (za vreme vanrednog stanja) i skoro 60 odsto od maja do septembra kao nezadovoljavajuću.
Foto: Screenshot istraživanja