Društvo / Obrazovanje
Prevencija je uvek prioritet
Svetski dan borbe protiv side obeležava svakog 1. decembra, još od 1988. godine. Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", od početka epidemije 1985. pa do kraja 2017. godine u Srbiji su ukupno registrovane 3.664 osobe inficirane HIV-om, malo više od polovine je obolelo, a jedna trećina je umrla od side. U cilju podizanja svesti i edukacije o ovoj bolesti, u gradovima širom Srbije, ali i u regionu, organizuje se veliki broj manifestacija.
Organizatorka manifestacije "Pozitivan koncert" koja će sedmi put biti održana u Novom Sadu Ivana Jovanović kaže da ljudi, kad vide da je u pitanju koncert kojim se obeležava Svetski dan borbe protiv side, ne mogu da se ne zamisle i o svom rizičnom ponašanju ili da ne dobiju želju da saznaju nešto više o načinima prevencije.
"Pored svirke može da se radi na prevenciji HIV-a i na smanjenju diskriminacije prema osobama koje žive sa HIV-om na brojne, kreativne načine, kao što smo i mi radili prethodnih godina kroz prateći program 'Pozitivnog koncerta'. Organizovali smo konkurs za plakate, imali smo izložbu, predstavili smo brojne materijale naših kolega iz regiona i zemlje koji se bave prevencijom. Naravno i na još mnogo načina u zavisnosti od ciljne populacije kojoj se obraćamo i sadržaja koji u skladu sa tim kreiramo" rekla je Ivana u našoj emisiji "Pokretač".
Celu emisiju Pokretač preslušajte na našem podkastu.
Ivana Jovanović je još rekla i da su nezaobilazan deo manifestacije i volonteri koji su uvek na raspolaganju da popričaju kao i kondom policija koja obilazi posetioce.
Samo tokom prošle godine u Srbiji je od side umrlo 14 ljudi, a kod 178 je potvrđeno da su inficirane HIV-om. Da bi se taj broj smanjio, organizacija Jazas iz godine u godinu radi na prevenciji i edukaciji mladih ljudi o tome šta je HIV i na koje sve načine se možemo zaštititi. Predsednik Jasaza Strahinja Tijanić malo je detaljnije objasnio kako ova organizacija radi na edukaciji.
"Najčešći oblik podizanja svesti kod mladih jeste kroz vršnjačku edukaciju. Na godišnjem nivou održimo 200 edukacija na temu prevencije bolesti zavisnosti i prevencije HIV-a side. To je 200 edukacija, što znači 200 razreda. I ako se uzme u obzir da u svakom razredu ima dvadesetoro dece, zaista je velika brojka onih koje informišemo o tačnim i proverljivim informacijama, a najbitnije je da ih dobijaju od svojih vršnjaka, a ne od nekoga koga smatraju svojim profesorima", kaže Strahinja.
On je pojasnio i da Jazas pravi dosta tribina i uličnih akcija tokom kojih se trude da osoba koja je odradila bilo kakvu aktivnost, nakon toga bude svesnija potencijalnog rizika za koji postoji šansa da se dogodi.
Kako je već postala opšte poznata stvar da mlađe generacije nemaju naviku ili vremena da čitaju, jedan od najboljih načina za edukaciju i približavanje bitnih tema jeste upravo kroz muziku. Jedan od izvođača na ovogodišnjem novosadskom "Pozitivnom koncertu" je Milan Korać iz benda Šinobusi. On nam je objasnio kako se muzikom podiže svest.
"Prava muzika uvek utiče na svest ljudi. Ako nije tako onda je tek puka zabava i nema drugu vrednost. Pozivam ljude da 1. decembra dođu u Shamrock bar u Novom Sadu da slušaju muziku i da podrže obolele od HIV-a" rekao je Milan.
On je dodao i da iako se Svetski dan borbe protiv side obeležava već 30 godina i dalje vlada nerazumevanje i nepoznavanje ove bolesti. Takođe smatra i da se oboleli od HIV-a često susreću sa diskriminacijom, te da je zato značajno svake godine obeležiti ovaj datum i pružiti podršku obolelima.
Svetski dan borbe protiv side obeležava se i u Zagrebu, gde će takođe takođe biti održan "Pozitivan koncert" 30. novembra i 1. decembra, a ekipa Oradija doneće vam materijal i sa ove manifestacije.
M. M.