Društvo / Obrazovanje
Prednosti i "mane" online obrazovanja
Virtualizacija društva donosi i mnoge pogodnosti, poput online edukovanje kroz kurseve koje pronalazimo na internetu. Mogućnosti su neograničene, a ovaj vid usavršavanja je sve češći i u našoj državi. Na svega par klikova imamo pristup neograničenim izvorima znanja, koje formiramo spram naših interesovanja.
Studentkinja Ena Entina Gucunski, navodi da su online kursevi zaista praktični jer štede vreme, ali smatra kako nisu dovoljni za veću edukaciju o određenoj temi, te da mogu biti dobra osnova za dalje istraživanje onoga što nas je zainteresovalo.
"Do sada sam pohađala nekoliko online kurseva i mogu reći da mi je najznačajnija prednost ovakvog učenja odloženo učenje - mogućnost da se u skladu sa svojim raspoloživim vremenom posvetim ovom kursu. Svakako da to nije isto kao ‘uživo’ učenje o nekoj temi, ali zaista od toga može da se napravi dobar uvod za neka dalja istraživanja, za neko dalje interesovanje o tim temama. Može da se nauči nešto na zanimljiv i interaktivan način kroz video ili audio sadržaje i tekstove, pa čak i testove kojima se to znanje dalje potvrđuje", govori Ena.
Pored sajtova Koka Kole i Kampstera koji su na srpskom jeziku, Ena je pohađala kurseve na stranim sajtovima Future Learn i SDG academy.
"SDG academy je posvećen održivom razvoju i u okviru te teme i oblasti postoje različiti kursevi koji mogu da se pohađaju. Za neke postoji ograničen rok do kad treba da se završe, dva ili tri meseca, a neki mogu da se završe i dužem vremenskom roku", ispričala nam je sagovornica.
Sa druge strane, pored brojnih prednosti, mnogim korisnicima online edukativnih kurseva najviše smeta upravo to što je u većini slučajeva isključena prava ljudska interakcija. O tome govori i student Dragoslav Zdravković koji trenutno pohađa Kampsterov kurs uvoda u programiranje
"Dobro je što ima pomoći mentora, jedna lekcija ne traje mnogo - maksimalno 15 minuta. Ima naravno i svojih negativnih strana a to je da nema realne interakcije, nema dijaloga sa živim bićem i možda bi čak dobrodošla i neka praktična nastava, makar preko video četa", kaže Dragoslav.
Kod mladih uglavnom prevladava stav da je online edukacija korisna i praktična, ali su prisutna i mišljena da je "staromodni" vid učenja, gde fizički prisustvujemo predavanjima, još uvek bolji i uspešniji. O tome govore i neki od odgovora u anketi koju smo sproveli:
Onlajn obrazovanje? Mislim da je to super stvar, pogotovo što je danas sve više osoba koje nisu u mogućnosti da prisustvuju tradicionalnoj nastavi.
Ja sam više za onaj staromodni model edukacije, prvenstveno zbog toga što samim tim što prisustvujete časovima automatski nešto i registrujete i zapamtite.
Podržavam i prisustvujem takvim predavanjima, imamo fokus grupe onlajn...
Moć interneta i neograničene mogućnosti koje imamo ako ga pravilno koristimo, pružaju nam širok spektar sadržaja koje možemo praktično iskoristiti. Online edukacija se danas ne vezuje samo za formalno obrazovanje a obuhvata najrazličitije sadržaje - od uvoda u programiranje do motivacionih treninga.
Prilog o ovoj temi preslušajte i u novom izdanju emisije "Pokretač", na podkastu Oradija.
Jelena Marić