Društvo / Intervju
Kontra fest za ljude koji cene alternativne vrednosti
Četvrti "Kontra Fest" očekuje vas 30. i 31. avgusta u bašti Pozorišnog kluba u Bečeju. I ovog puta u organizaciji se nalaze Gradsko pozorište Bečej i udruženje "The Mighty Mighty Becheys". Prve večeri festivala publika će moći da pogleda film o Vladi Divljanu "Nebeska tema" Mladena Matičevića, ovogodišnjeg laureata Nagrade "Vlada Divljan", koju opština Bečej dodeljuje od 2018. godine. Projekcija počinje u 20 časova u bašti Pozorišnog kluba. Ulaz je slobodan, a uoči projekcije biće dodeljena nagrada "Vlada Divljan" autoru Mladenu Matičeviću.
Siniša Tomić iz Mighty mighty Becheysa za Oradio kaže da su i ove godine uspeli da sastave program za probranu publiku koja ceni alternativnu kulturu.
"Posle filma 'Nebeska tema' sledi koncert Vasila Hadžimanova i dolazi nam u goste Koala Voice iz Slovenije. Druge večeri sviraju Concrete worms iz Beograda, posle njih Bernays propaganda iz Makedonije, a na vrhuncu večeri mađarska ska atrakcija A Lama Dalai", kaže Siniša.
Prema njegovim rečima Kontra fest postoji već četiri godine kao kontrapunkt postojećim festivalima.
"Kada smo pokretali Kontra fest ideja nam je bila da napravimo festival koji je suprotan sadašnjim festivalima. Svima je osnovni motiv da privuku što više hiljada ljudi i da dovedu najkomercijalnije izvođače. Nama to nije bio cilj ni tada, a ni danas. Nama dolaze kvalitetni muzičari i publika koja uživa u dobroj underground muzici. Možda nismo posećeni u hiljadama, ali poenta ovog festivala je da okupi ono najalternativnije", kaže Siniša.
Kontra fest nije jedini muzički događaj u Bečeju poslednjih godina, ali je jedini koji odskače od drugih programa.
"Možemo reći da je Kontra fest jedini događaj koji organizuje ovdašnje Pozorište i organizacija Mighty mighty Becheys, što ga u startu izdvaja od ostalih", kaže sagovornik Oradija.
Upravo ova organizacija održava alternativni duh u dva Bečeja koje razdvaja Tisa. Siniša kaže da su Mighty mighty Becheysi kao udruženje stariji od Kontra festa.
"Mi smo grupa građana iz Starog i Novog Bečeja koja se trudi da, kroz kulturu, promoviše osnovne moralne vrednosti koje su bitne za čoveka, a to su ljubav, tolerancija i jednakost. Kroz muziku, film, pozorišne predstave, izložbe koje smo organizovali, sve to prezentujemo naše građane. Upoznajemo ih sa umetnicima i njihovim kulturama, a oni dolaze iz najrazličitijih podneblja, sa različitim navikama i običajima", objašnjava Siniša.
On kaže da je delovanje Mighty mighty Bechejsa nadraslo potrebe Bečeja.
"Nije sve to važno samo za Bečej, već za svakog čoveka koji želi da razmišlja na drugačiji način, bez obzira odakle je. Sa jedne strane da normalno može da učestvuje u nečemu lepom, a sa druge da treba da poštuje čoveka do sebe. I ne samo to, već i da poštuje njegove običaje, navike i različitosti jer je to kod nas u Bečeju normalno i stvar kućnog vaspitanja", tvrdi Siniša.
Postavlja se pitanje koliko je Bečej plodno tle za ovakvu vrstu angažmana. Siniša kaže da jeste.
"Mi imamo sreće u Bečeju u odnosu na druge gradove u okruženju, jer je kulturni program prilično dobar. Pozorište se trudi da, osim predstava, organizuje projekcije, tribine i slično. Organizuje se dosta stvari u Bečeju i mimo onoga što mi radimo, a ima i malih festivala za šire narodne mase", objašnjava Siniša.
A, šta je potrebno da se Bečej predstavi ostatku države i regiona u što boljem svetlu?
"Mi smo svakako već, za one koji prate kulturu koja nije u mejnstrim medijima, poznati ljudima širom regiona. Bečej ima dobre mlade glumce i predstave. Godinama unazad naše predstave uzimaju najvažnije nagrade na festivalima. Imamo poznate bendove poput Eve Braun, Super s karamelom, pa sada Fiskalni račun. Sam Bečej dobro stoji, a trebalo bi mu još dobre volje i entuzijazma kao i vremena za ljude koji žele da se bave tim stvarima", kaže naš sagovornik.
On tvrdi da novac u toj priči ne mora da bud presudan za uspeh i rezultate.
"Mi radimo uglavnom do it yourself varijantu. Godinama smo organizovali Sajam bečejskog stvaralaštva bez ijednog dinara. Tu smo uspevali da animiramo dosta zanatlija, ljude koji se bave različitim sportovima, umetnike. Sve to smo mogli da organizujemo uz entuzijazam i minimalne troškove za tehniku. I danas je jedino što nam fali – slobodno vreme jer imamo sve više privatnih obaveza", zaključuje Siniša, koji je ovih dana postao otac.
P.K.