Društvo / Intervju
Kako su naučnici postali TikTok zvezde i približili nauku mladima
Stara poslovica kaže: "Ako neće Muhamed bregu, onda će breg Muhamedu". Možda je upravo ova izreka inspirisala naučnike širom sveta da shvate da svoj svet, koji je toliko važan i zanimljiv, ne mogu predstaviti samo u laboratorijama i naučnim centrima. Umesto toga, odlučili su da svoja naučna dostignuća donesu direktno pred mlade ljude.
foto: Noć istraživača promo
Tako je pre 25 godina u Evropi nastala manifestacija "Noć istraživača", a u Novom Sadu ovaj projekat je započet pre 15 godina. Vladimir Todorović sa Univerziteta u Novom Sadu, jedan je od glavnih inicijatora ovogodišnje manifestacije.
"Volimo da istaknemo da je Srbija svoju prvu Noć istraživača doživela upravo u Novom Sadu. U Evropi je manifestacija pokrenuta pre 25 godina, a kod nas traje već 15 godina, iako smo imali pauzu prethodne dve godine. Sada smo se vratili punom snagom, omogućivši Novosađanima da uživo vide svoje naučnike sa Univerziteta u Novom Sadu, uz najnovija dostignuća i istraživanja koja su u toku. Nadamo se da ćemo ovu tradiciju nastaviti u godinama koje dolaze", rekao nam je Vladimir na početku razgovora za Oradio.
Iako su naučnici uglavnom aktivni tokom dana, kako se došlo na ideju da manifestacija bude noću?
Ideja je bila da izvučemo naučnike iz njihovih uobičajenih prostora i predstavimo ih u petak uveče, na mestima gde ih inače ne možemo videti – na mestima gde je moguće okupiti veliki broj građana. Ove godine, mislim da smo organizovali najmasovniju manifestaciju te vrste u Evropi. Noć istraživača održana je istovremeno u 400 gradova širom Evrope. Kada smo počeli pre 15 godina, bilo je oko 150 gradova, a sada smo dostigli brojku od 400! Od početka je ideja bila da ne otvaramo laboratorije i ne dovodimo ljude kod nas, već da naučnike dovedemo tamo gde su ljudi. Tokom godina, manifestacija je održavana na različitim lokacijama – od Trga slobode u Novom Sadu, preko platoa Spensa, do samog Spensa. U poslednjim izdanjima, manifestacija se održava u tržnom centru Big, jer se pokazalo da je to pogodno mesto koje ima dovoljno prostora za publiku, kao i parking mesta. Svake godine imamo između 16.000 i 17.000 posetilaca.
OBRATI PAŽNJU
U poslednje vreme, neki profesori i naučnici postali su prave TikTok zvezde. Kako je nauka postala toliko zanimljiva mladima?
Pre četiri godine shvatili smo da nam je potrebna veća vidljivost i promocija. TikTok je mreža koju mladi masovno koriste, pa smo odlučili da isprobamo nekoliko eksperimenata koje ljudi mogu videti na Noći istraživača i objasnimo ih kroz kratke video zapise. Naša koleginica Tijana Prodanović pokrenula je taj projekat, a danas njen profil na TikToku ima 30.000 pratilaca. Shvatili smo da je to kanal koji moramo održavati i planiramo da i narednih godina postavljamo sadržaj na taj način. Ideja Noći istraživača je da pre svega podstaknemo mlade da razmišljaju o nauci, da se zainteresuju za istraživanje i možda čak izaberu naučnu karijeru. Moramo se prilagoditi modernim kanalima i vremenima, i drago nam je što imamo priliku da to iskoristimo.
foto: Tanja Drobnjak
Već se razmišlja o sledećoj godini. Da li postoji naznaka šta bi moglo biti u fokusu?
Nastavićemo da se fokusiramo na veštačku inteligenciju u raznim oblastima nauke i njenu primenu. To će biti glavna tema, ali ćemo prilagoditi sadržaj. Sledeće godine imaćemo više vremena za pripremu, jer ove godine prvi put imamo dvogodišnji projekat. Evropa ga odobrava u junu ili julu, pa nemamo dovoljno vremena za organizaciju. Sada ćemo početi već početkom godine, a na proleće ćemo imati razna dešavanja koja će uključivati širu publiku. Jedna od stvari na kojoj radimo je promocija biciklizma i kulture vožnje bicikla, što je posebno važno u Novom Sadu. Naučnici će se na biciklima kretati kroz grad i širiti ideje o trenutnim dostignućima istraživanja na Univerzitetu u Novom Sadu, dok će publika imati priliku da sazna šta je aktuelno u svetu nauke.
Vladimirovo gostovanje u programu Oradija možete poslušati na linku ispod:
Jovan Vanja Marjanović