Društvo / Obrazovanje
Noć istraživača: kako je digitalno ušlo u nauku
Ove godine "Noć istraživača" biće održana u malo drugačijem obliku nego što su posetioci navikli, a i termin je pomeren. Umesto poslednjeg petka u septembru, manifestacija će biti održana poslednjeg petka u ovom mesecu, dakle 27. novembra.
"Zbog cele situacije u vezi sa koronom, odlučili smo da celu manifestaciju premestimo manje-više online, u digitalnu ravan, a to je u skladu sa našom temom za koju smo se ranije opredelili. Želimo da pokažemo na koje sve načine je digitalno ušlo u nauku i kako se danas svi mogu baviti naukom. Počev od učešća u projektima grada, zatim građanske nauke, gde naučnici imaju toliko podataka da ne mogu sami da stignu da sve obrade, a svi mogu pristupiti tim podacima, proći malu obuku i onda mogu da nam pomognu u obradi tih podataka, kao i u naučnim istraživanjima. Do toga da mobilne telefone preko senzora možete koristiti i za razna merenja, bukvalno možete da se bavite naukom. On je kao mali naučni instrument. Postoji i mnoštvo aplikacija za pametne telefone koje su ne samo edukativne, već se baziraju i na pravoj nauci", kaže programska direktorka Noći istraživača dr Tijana Prodanović.
Ideja cele ove manifestacije jeste da pokaže da svako može biti istraživač, da se nauka približi ljudima i da se svi uključimo u nju.
"Benefit u ovoj celoj lošoj situaciji jeste to što na sajtu Noć istraživača.rs možete da klikćete po drugim gradovima, bezmalo njih trideset i da vidite kakve online sadržaje su oni pripremili. Možete da pogledate Noć istraživača gotovo u celoj Srbiji", ističe Tijana.
Iako ovoga puta izostaje druženje uživo, manifestacija je zadržala interaktivni karakter. Program će biti predstavljen i putem niza klipova na jutjub kanalu Noć istraživača Novi Sad, ali i na sajtu Noć istraživača.rs.
Klipovi će biti postavljeni već ove nedelje, kaže naša sagovornica i dodaje da će organizatori biti aktivni i na društvenim mrežama. Povezali su se sa brojnim jutjuberima, influenserima, kako bi privukli što više ljudi i pokazali koliko je u stvari nauka važna i da, recimo instagram i tik-tok, ne služe samo za zabavu, već mogu i da predstave dobre stvari, čak i da se bavite naukom.
"U samoj Noći istraživača, 27. novembra, na našem jutjub kanalu biće live streaming sa predavannjima na teme koje se tiču nauke i kovid pandemije. Naučnici će pričati o medicinskim nedoumicama u vezi sa koronom, da li 5G ima veze sa tim, o psihološkim aspektima ove izolacije i kako sve to utiče na nas. Pošto je live, svako ko bude gledao moći će u komentarima da postavlja pitanja, na koja će odgovarati naši naučnici. Pričaćemo i o nekim lepim stvarima, kao što su naučna dostignuća koja su se desila ove godine, uprkos celoj situaciji. Najviše će biti reči u vezi sa astronomijom, jer je ova godina bila sjajna za astronomiju", kaže Tijana.
U okviru ove manifestacije, koja je besplatna, u Rektoratu Univerziteta u Novom Sadu otvorena je izložba "Naučno igralište" koja se može pogledati svakog dana od 14 do 18 časova, do 30. novembra. U pitanju su interaktivni naučni eksponati i svako ko dođe može da ih proba sam, a digitalni vodiči Marija Sklodovska Kiri i Albert Ajnštajn će vas voditi kroz tu virtuelnu realnost.
A.T.