Društvo / Obrazovanje
Lov na blago: Naučni zadaci za najmlađe istraživače
Lov na blago, jedna od najpopularnijih beogradskih aktivnosti Evropske noći istraživača, ove godine biće održan u izmenjenim okolnostima, a prvi tragovi i naučni zadaci za mališane pristizaće već od utorka, 17. novembra.
Jurišanje gradom uz mapu sa lokacijama, izvođenje eksperimenata i usvajanje novih znanja iz fizike, hemije ili biologije, uz mnogo zabave i akcije - tako je izgledao naučni "Lov na blago" tokom prethodnih godina.
S obzirom na to da će, u skladu sa trenutnom situacijom i važećim merama, Evropska noć istraživača ove godine biti održana u virtuelnom svetu, organizatori manifestacije odlučili su da "Lov na blago" organizuju na nešto drugačiji način.
Tokom sedam dana, počev od 17. novembra, na sajtu "Noć istraživača", društvenim mrežama fejsbuk i instagram biće objavljivan po jedan naučni zadatak.
Da bi se pripremili za "Lov na blago" i spremno dočekali prve zadatke, roditelji i mališani već sada mogu da nabave neophodan materijal. Za pravljenje kristala potrebno je pripremiti: plavi kamen (prah, ne rastvor), voda (poželjna je demineralizovana voda, poput one koja se koristi za peglu), posuda za kristalizaciju (npr. čaša, šolja, činija), posuda za zagrevanje rastvora (metalno lonče, džezva), konac (najlon ili za šivenje), držač za kristal (olovka).
Sva deca koja izvedu uspešno zadatke i pošalju fotografije svojih radova dobiće diplome mladih istraživača, a sto pedeset najlepših i najzanimljivijih kristala biće posebno nagrađeno.
Evropska noć istraživača u Srbiji finansirana je iz programa "HORIZON 2020" dok projektom koordiniše Fakultet za fizičku hemiju Univerziteta u Beogradu, a partner je Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo Univerziteta u Beogradu.
Sve informacije o sadržajima i dešavanjima ovogodišnje Evropske noći istraživača moguće je proveriti na sajtu manifestacije.
Izvor:www.rts.rs