...
TRENUTNO22:00 - 00:00Floating Sounds

Lifestyle / Tehnologija

Teleskop mapirao duboki svemir rekordnom brzinom

02.12.2020.

Novi moćni teleskop postavljen u unutrašnjosti Australije obavio je mapiranje velikih delova svemira za rekordno kratko vreme, otkrivajući milione novih galaksija i otvarajući put novim otkrićima.

.

Radijski teleskop ASKAP mapirao je oko tri miliona galaksija za samo 300 sati. Radi poređenja, ranija istraživanja neba trajala su i do deset godina.

"Ovo je događaj koji zaista menja stvari", izjavio je astronom Dejvid Mekonel, koji je predvodio studiju Naučne i industrijske istraživačke organizacije Komonvelta.

Ovaj teleskop jedinstven je po svom širokopojasnom polju i prijemnicima koji mu omogućuju da snima panorame neba sa više detalja nego ikada do sada.

Teleskopu je bilo dovoljno da kombinuje samo 903 slike za izradu mape neba, dok su u dosadašnjim istraživanjima bile neophodne desetine hiljada snimaka.

Mekonel je rekao da će podaci sakupljeni u ovom istraživanju omogućiti astronomima da kroz statističke analize saznaju više o nastanku zvezda i kako teče evolucija galaksija i crnih rupa.

izvor:www.nezavisne.com

Možda te još zanima:

.

Izgleda da nismo sami, sami i ničiji

Kako su istraživanja uznapredovala i dovela do raznoraznih otkrića u gotovo svim sferama života, naučnici su došli i do novih…

.

Delča ipak nije bio u pravu

Možda ipak nismo sami? Mlečni put ima 300 miliona nastanjivih planeta.

.

Ni prst pred nosom

Astronomi provode mnogo vremena u posmatranju noćnog neba. Dok tragaju za udaljenim svetovima postaje im jasno i šta se to…

.

Da li biste platili bolji zvuk na Jutjubu?

YouTube razmatra dodavanje nove funkcije kontrole kvaliteta zvuka, što bi moglo biti dostupno samo pretplatnicima YouTube Premiuma. Ova funkcija bi…

.

Kako je BBC 1971. godine predstavio auto radio budućnosti

BBC je nedavno podelio divan nostalgični segment iz emisije "Tomorrow's World" (Svet sutrašnjice), popularne tehnološke emisije koja se prikazivala u…

.

Četiri sićušne planete pronađene u orbiti najbliže Zemljine usamljene zvezde

Barnardova zvezda, crveni patuljak udaljen samo 5,96 svetlosnih godina od Zemlje, dugo je bila smatrana usamljenom zvezdom. Međutim, nedavno je…

  • 15:00 Akademac
  • 16:00 Music mix by Anja
  • 22:00 Floating Sounds

Anketa

Na koji način koristiš ChatGPT?

Oradio logo