...
TRENUTNO17:00 - 22:00Music Mix by Bea

Lifestyle / Tehnologija

Soko zove orla

19.01.2021.

Organi reda i pametni telefoni: Enkripcija s predumišljajem

.

Zakonodavci i oni koji zakon sprovode, već neko vreme traže rešenja za enkripciju koja štiti korisničke podatke u okviru iOS i Android operativnih sistema. Problem postoji u svim delovima sveta, a radi se o tome da organi reda nemaju pristup pametnim telefonima osumnjičenih za različite zločine, što, kako tvrde, ugrožava bezbednost svih drugih građana.

Jedno novo istraživanje ukazuje na to da vlade širom sveta već poznaju metode uz pomoć kojih istražitelji pristupaju podacima sa telefona uhapšenih, a zahvaljujući sigurnosnim slabostima koje postoje i na iOS i na Android uređajima. Tim pitanjem su se pozabavili kriptografi sa Univerziteta Johns Hopkins, te ispitali dostupnu dokumentaciju iz kompanija Apple i Google. Usput su se pozabavili i slabostima u okviru iOS i Android operativnih sistema i ispitali izveštaje iz poslednjih deset godina, u kojima su mogli da pročitaju na koje su sve načine organi reda prevazilazili prepreke kada je enkripcija telefona u pitanju i uz pomoć kojih hakerskih alata.

Šokantni rezultati

Rezultati istraživanja su šokirali istraživače, ali i širu javnost, budući da se verovalo da pametni telefoni dobro čuvaju podatke korisnika, da bi se na kraju ispostavilo da to nije sasvim tačno. Radi se o tome da, kada korisnik zaključa telefon, uređaj enkriptuje sve sadržaje, što znači da bi trebalo da budu bezbedni čak i u slučaju da neko ukrade telefon i nekako uspe da preuzme podatke, budući da u tim slučajevima preuzeti sadržaji zahvaljujući enkripciji izgledaju potpuno besmisleno. To ipak nije do kraja tačno, pa istraživači ističu da organima reda i nisu potrebne posebne dozvole za pristup telefonima osumnjičenih, jer operativni sistemi imaju toliko slabosti da su načini za pristup sadržajima raznovrsni.

Tako policija koristi iste načine kao i cyber kriminalci, te alate za pristup telefonima bira i kupuje na osnovu ranjivosti koje su trenutno aktuelne u okviru iOS i Android operativnih sistema. I Apple i Google redovno objavljuju zakrpe, ali za one koje nisu rešene uvek postoji i ključ. Sve dok mejnstrim operativni sistemi budu imali slabosti, pristup uređajima će biti otvoren, pa mnogima nije jasno zašto vlade širom sveta otvoreno zahtevaju da se reši problem enkripcije kada su istrage osumnjičenih u pitanju, kada su im telefoni već širom otvoreni.

Izvor: Ars Technica

Možda te još zanima:

.

Apple odlaže Genmoji i Image Playground za iOS 18.2

Apple će odložiti lansiranje alata za generisanje slika i prilagođenih emotikona, kao što su Genmoji i Image Playground, do verzije…

.

iOS 18.1 developer beta verzija donosi Apple Intelligence!

Apple je predstavio "Apple Intelligence", novu funkciju veštačke inteligencije, u beta verzijama za programere za iOS 18.1, iPadOS 18.1 i…

.

Letnji bioskop u Novom Sadu: Francuski filmovi i olimpijska euforija

Francuski institut u Srbiji, Mreža kulturnih stanica i i EU info point Novi Sad pozivaju vas u "Francuski bioskop na…

.

OpenAI i Apple to su srca dva

Apple ponovo razgovara sa OpenAI, proizvođačem ChatGPT-a, kako bi pokrenuo neke AI funkcije koje dolaze u iOS 18.

.

WhatsApp radi na funkciji "omiljeni kontakti"

WhatsApp, u vlasništvu kompanije Meta, navodno razvija funkciju koja će korisnicima omogućiti odabir omiljenih kontakata radi praktičnijeg postavljanja poziva na…

.

Preuzmi iOS aplikaciju Oradija!

Oradio sada možeš da pratiš i preko iOS aplikacije. Za razliku od dosadašnjeg plejera koji je postojao u app store-u, sada…

  • 16:30 O tome se priča
  • 16:50 Tehnologija
  • 17:00 Music Mix by Bea
  • 22:00 Floating Sounds

Anketa

Na koji način koristiš ChatGPT?

Oradio logo