...
TRENUTNO06:00 - 11:00Music Mix by Bea

Društvo / Zdravlje

Hepatitis lečimo zastarelom terapijom

28.05.2015.

Iako u Srbiji zvanična statistika pokazuje da broj obolelih od hepatitisa B i C ne raste, realna situacija nije takva, a opasnost od inficiranja ovim virusom vreba prilikom kontakta sa stvarima koje pre upotrebe moraju biti sterilne.

.

Foto: hepatitisc.org.au

Diplomirani psiholog Uroš Rajković iz udruženja Hronos upozorava da se možemo inficirati u stomatološkim ordinacijama, salonima za tetoviranje, pirsinge, manikir i pedikir – svugde gde postoji opasnost da aparatura nije sterilna.

"Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije svaka 15. osoba na planeti je obolela od nekog oblika hepatitisa B ili C. To su virusi koji nakon šest meseci postaju hronični i ne prate ih uočljivi simptomi", upozorava Rajković. 

Koliko je važno govoriti o ovoj temi uočila je i Farmaceutska studentska asocijacija u Novom Sadu (PSANS) koja je u okviru projekta Javnog zdravlja organizovala tribinu "Hronični virus hepatitis – prevencija, dijagnostika i terapija".

Dr Lela Ilić, epidemiolog sa Instituta za javno zdravlje Batut, kaže da godišnja statistika za Srbiju pokazuje da broj prijavljenih obolelih ne raste, a da desetak njih umre od ovog virusa.

"Iz godine u godine imamo jednak broj obolelih, oko hiljadu, i B i C hepatita zajedno. Ali mi zapravo ne znamo od svih njih ko su zaista novootkriveni, a ko su ranije testirani", napominje Ilić, dodajući da ukoliko se računaju i oni koji imaju hronične hepatite, broj obolelih značajno raste. Takođe, Batut nema tačne podatke o zaraženima jer većina obolelih ni ne zna da su inficirani.

Nataša Savčić, predsednica PSANS-a, kaže da je ova tribina važna kako bi podigli svest kod mladih o ovom oboljenju.

"Mislimo da ljudi ne znaju dovoljno o hepatitisu, da nije nešto o čemu se priča, ni o načinima prenošenja, a još manje o prevenciji koja je bitnija od lečenja", objašnjava Savčić. 

U Srbiji postoji samo jedan način lečenja hepatitisa koji je u svetu prevaziđen. 

"To je terapija koja je peginovani interferon i ribavirin i koja je po novim konsenzusima i preporukama Evropske asocijacije za bolesti jetre napuštena. Sada postoje novi lekovi sa mnogo manje nusefekata i koji za mnogo kraće vreme dovode do izlečenja hepatitisa C", kaže prof. dr Milotka Fabri, infektolog iz Kliničkog centra Vojvodine, navodeći da je ova terapija skupa pa se zato ne koristi kod nas, ali da se za sad bore da je omoguće bar onima za koje ne postoji šansa da se izleče starom.

Lea Radlovački

Možda te još zanima:

.

EXIT 2025. prvi dan: energija, protesti i tišina

U četvrtak je na Petrovaradinskoj tvrđavi EXIT otvorio svoja vrata posetiocima i kao i svake godine, okupio veliki broj domaćih…

.

Večeras počinje EXIT 2025.

Večeras na Petrovaradinskoj tvrđavi počinje novo izdanje EXIT festivala koji će trajati do nedelje, 13. jula. Ovogodišnje izdanje najavljuje se…

.

Exit na Tvrđavi, blokade u gradu - kako diše Novi Sad?

Na Petrovaradinskoj tvrđavi od 10. do 13. jula održava se 25. po redu Exit festival. U međuvremenu, u gradu su…

.

Komšije u parku

U vreme kada Novi Sad nije imao nijedan bioskop, ekipa okupljena oko udruženja građana Cinema City krenula je u pionirski…

.

Promene i transformacija Mitskog Bića

"Došlo vreme da se Biće menja" naziv je novog albuma beogradskog benda Mitsko Biće. Solo projekat Jovana Ilića prerastao je…

.

Ako moraš da pitaš šta je pank, onda to nikad nećeš razumeti

Gotovo da nema velikog, čak i ne tako popularnog muzičkog imena na svetskoj sceni, a da o tom izvođaču ili…

  • 00:00 Music mix by Anja
  • 06:00 Music Mix by Bea
  • 11:00 Radio Gruvanje
  • 12:00 Tragačev podkast

Anketa

Koji je put izlaska iz aktuelne društvene krize u Srbiji ?

Oradio logo