Lifestyle / Tehnologija
Zacementirani okean
Oluje sadrže mnogo energije, što može prouzrokovati eroziju obale i štetu kada stignu do nezaštićenih obala. Majkl Triantafilu, profesor okeanologije i inženjerstva na Odseku za mašinstvo na Tehnološkom institutu u Masačusetsu, tvrdi da postoje ostrva u Pacifiku koja su okružena grebenima koji ih štite od većeg dela te štete.
"Pogledali smo strukturu ovih grebena i pronašli smo neke sličnosti sa onim što smo radili u mehanici fluida. To nas je dovelo do ideje da pokušamo da napravimo veštačke grebene koje bismo mogli da projektujemo i izgradimo na veoma usmeren način, koristeći principe koje smo izvukli iz našeg ranijeg rada na okeanskim strukturama koje se koriste za vađenje nafte", rekao je Triantafilu.
Neki regioni su već podigli veštačke grebene kako bi zaštitili svoje obale od oluja. Ove strukture su obično potopljeni brodovi, penzionisane naftne i gasne platforme, pa čak i sastavljene konfiguracije od betona, metala, guma i kamenja. Međutim, postoji mnogo varijabilnosti u ovim strukturama i nema standarda za njihovo projektovanje. Štaviše, dizajni koji su raspoređeni imaju tendenciju da imaju nisku disipaciju talasa po jedinici zapremine korišćenog materijala. Odnosno, potrebna je ogromna količina materijala da se razbije dovoljno energije talasa za adekvatnu zaštitu obalnih zajednica. Triantafiluova ideja je bila da pažljivo dizajnirana struktura može biti mnogo efikasnija.
Struktura je inspirisana radom tima na sprečavačima izduvavanja – cilindričnim ventilima koji se koriste za zatvaranje naftnih i gasnih bunara kako bi se sprečilo njihovo curenje. Njihovi testovi su pokazali da cilindrični raspored strukture stvara veliku količinu otpora i čini se da je posebno efikasan u rasipanju tokova nafte i gasa velike sile.
Izvor: www.techbriefs.com