Električni automobili postaju ogroman problem u zemlji koja je bila među prvima na evropskom tlu kada su električna vozila u pitanju. To je Holandija, država koja počinje da ima značajne probleme u svojoj elektroenergetskoj mreži sa vrlo čestim nestancima struje.
Evropska unija je odlučno rekla "ne" automobilima koji emituju CO2 od 2035. godine, ulažući sve u elektromobilnost. Međutim, građani EU suočavaju sa realnim problemima EV i slika o njima počinje da se menja.
Visokonaponska električna mreža ne može da podnese više od trenutne potrošnje, a niskonaponska još manje, što uzrokuje neprekidne nestanke struje u četiri glavna grada zemlje tulipana.
Kako prenosi b92, hiljade domova zavise od toga, a u zelenoj tranzicionoj politici i poskupljenju ruskog gasa država je građane podsticala da gasne instalacije zamene električnim i toplotnim pumpama.
Sada kad je mreža preopterećena, jer je energetska infrastruktura deficitarna za rastući broj potrošača, prizivaju povratak automobila sa SUS (Sa Unutrašnjim Sagorevanjem) motorima.
Mrežni operater je upozorio vladu da bi za izbegavanje nestanaka struje bilo potrebno ugraditi više od 54.000 električnih transformatora i više od 100.000 kilometara novih instalacija, što je u kratkom roku nemoguće, pored toga što to dugoročno ne bi rešilo situaciju kada bude još više EV.
Ako danas u Holandiji ima skoro 450.000 električnih i elektrifikovanih automobila, što izaziva zagušenje na mreži, onda će 2035. godine kada prestane proizvodnja automobila sa SUS motorima, nastati prava katastrofa, piše b92.