Lifestyle / Tehnologija
Beehome može da spreči izumiranje pčela
Izraelski startap Bivajs konstruisao je prvu potpuno autonomnu košnicu pod nazivom "Bihoum" (Beehome) opremljenu robotskim pčelarom koji ima funkciju lekara i čuvara i podržava prirodnu inteligenciju pčela.
U svetu je došlo do drastičnog pada broja pčela, uglavnom zbog intenzivne poljoprivrede, upotrebe pesticida, štetočina i klimatskih promena. Izraelska startap kompanija Bivajs (Beevise) razvila je autonomnu robotsku košnicu u nameri da smanji ove rizike.
Košnica je otprilike veličine teretne prikolice i u nju mogu da stanu 24 kolonije. Konstruktori koriste veštačku inteligenciju, mašinsko učenje i preciznu robotiku za spasavanje i zaštitu pčela.
Sar Safra, izvršni direktor kompanije Bivajs, smatra da će ove košnice zaštititi globalni lanac snabdevanja hranom, suzbiti uticaj klimatskih promena i povećati održivost.
"Kada imamo globalni godišnji pad pčelinjih zajednica od 35 odsto, koje oprašuju 75 odsto useva, neposredna i ozbiljna pretnja globalnom snabdevanju hranom je jasna. Sprečavanje gubitka pčelinjih zajednica omogućava veće oprašivanje i proizvodnju meda", kaže Safra.
Sistem se u potpunosti napaja na solarni pogon i upravlja sa 24 kolonije. Prati njihov ciklus, kao što su oprašivanje, proizvodnja meda i reprodukcija.
Autonomna košnica ne zamenjuje pčelare, već im daje alate za drugačije bavljenje pčelarstvom.
"Tradicionalno, sve dok pčelari fizički ne posete košnice, nemaju pojma šta se u njima dešava. Pored toga, pčele mogu da leče samo kada su van košnice", naglašava Safra.