Lifestyle / Sport
Najbolji mountainboarderi stižu u Bukovac
Pre deset godina Selište, izletište iznad Bukovca, počelo je da dobija obrise budućeg centra ekstremnih sportova. Prvo je nastala ATB staza, odnosno staza za planinski skejt, a kasnije su stigli i biciklisti. Slobodan Banović, jedan od prvih mountain bordera kod nas ispričao nam je kako je nastala najbrža ATB staza u svetu, na kojoj će ovog vikenda biti održano i Evropsko prvenstvo.
"Počelo je tako što smo došli na ovo brdo, u stvari, prvo smo se u opštini raspitali gde bi mogli da koristimo neki teren i onda su nam oni pokazali taj deo i počeli smo polako da radimo. Prvo smo jedan bager angažovali da nam napravi start i prvu krivinu i to je tako krenulo, malo po malo. Evo sad imamo stazu, imamo sve živo ovde", kaže Slobodan.
U početku ih je bilo petoro ili šestoro bordera koji su gradili stazu i vodili računa o njoj. Boba kaže da ih ni danas nema više, ali da su takmičenja uvek bila najatraktivnija.
"Prvo takmičenje smo imali čim smo napravili prvu krivinu. Možda smo imali 600-700 metara neuređene staze. Došli su nam Rumuni i Mađari i to je bilo tačno pre deset godina. To je bila prva trka, bilo je možda deset takmičara, uglavnom ekipa iz kraja i to je to. Tako je počelo".
Od početka, pa do danas mnogo toga se promenilo. Staza je uređena i produžena, čak se i sada na nju dodaju novi elementi. Ali ono što važi od prvog dana jeste da je to jedna od najboljih staza na svetu kada je mountain board u pitanju.
"Ova staza se kotira kao jedna od najboljih za vožnju planinskog skejta jer je najduža i nije specifična. Uglavnom su staze na ravnim terenima i imaju dosta delova na kojima imaš pump track i rolere. A kod nas je staza brza i više je downhill varijanta, odnosno spust. Vozi se jako brzo, tako da je staza dosta atraktivna zato što je izazovna i vole ljudi da dođu ovde."
Na stazu su do sada dolazili vozači iz svih krajeva sveta, pa čak i gosti iz Paname, Brazila, Amerike i drugih dalekih zemalja. Ipak, Boba kaže da se održavanje staze svodi na entuzijazam nekolicine bordera i njihovih prijatelja i da uglavnom nisu imali podršku zvaničnih institucija. Mada, u poslednje vreme, kako kaže i oni imaju više sluha jer raste popularnost ekstremnih sportova, a i prvi trofeji stižu u zemlju.
"Senka Bajić je sad već drugi put osvojila Svetsko prvenstvo, uzela je zlato što je super uspeh i u Francuskoj prošle godine i sad ove godine u Sloveniji u Kranju. Ali treba raditi dosta sa decom. To je priča koja nas najviše interesuje u budućnosti. Da dovučemo decu gore, da njih vaspitamo da ovo vole i ovo održavaju, da se zadrže ovde i da razvijamo zajedno tu kulturu. Da imaju dodira sa zemljom, da se igraju napolju, da ih prži sunce, da su gladni i da nije sve komfor. To je nešto o čemu razmišljamo i na čemu ćemo da radimo. To nam je sledeći korak."
Da bi klinci zavoleli neki sport prvo moraju da se upoznaju sa njim, a prvu priliku imaće već u subotu 1. septembra, kada će na stazi iznad Bukovca biti održano Evropsko prvenstvo u mountain boardingu. Planinski skejt će voziti juniori, profesionalci, mastersi i devojke i to u dve discipline. Prvo će se voziti border cross, disciplina u kojoj se četiri bordera istovremeno spuštaju stazom, a nakon toga biće održano i free style takmičenje na rampi, gde ćemo moći da gledamo akrobacije na planinskom skejtu. Takmičiće se oko 70 takmičara, među kojima je i deset trenutno najboljih. Takmičenja počinju u 14 časova i svi koji žele da uživaju u prirodi i ekstremnom sportu su dobrodošli.
Razgovor sa Slobodanom Banovićem poslušajte u plejeru:
Alma Kovčić
foto: Siniša Kežić