Lifestyle / Putovanja
Drugi dom na farmi kraj Bangalora
Za ime Kristijana Al-Droubija čuli ste verovatno tokom korone 2021. kada je objavio knjigu "Zarobljeni u Indiji", putopis o svom životu u jednom indijskom selu tokom pandemijskih dana, van civilizacije i na ivici opstanka. Ponovo se, nakon dve godine, vratio na farmu pored Bangalora, gde mu je, takoreći, drugi dom.
Neobično prezime Al-Droubi potiče od oca Sirijca, nekadašnjeg jugoslovenskog studenta. Kristijanova majka je iz Srbije, a ceo život je proveo u Novom Sadu, baveći se pozorištem i umetnošću.
Umetnost ga je i odvela u Indiju, prvi put 2010. godine, kada je u okviru jednog umetničkog projekta uspeo da obiđe dobar deo te zemlje i ostvari kontakte. Od tada boravi u Indiji, sa kratkim prekidima kada je u Srbiji ili na nekom putovanju.
"Zašto baš Indija? Teško je reći... Neke stvari u životu je teško objasniti, dešavaju se, a ne znamo kako. Tamo sam video mnogo toga, upoznao zanimljive ljude. Indija je jako interesantna, kao i ceo taj azijski potez - Šri Lanka, Burma, Tajland, Bangladeš, Bali, Java, Sumatra... To sve mora da se vidi. Bio sam tada tri meseca i posle toga sam se vraćao svake godine", kaže Kristijan.
Domaća kuhinja
Priča nas, neminovno, vodi do prvog talasa korone, kada je sa drugom šest meseci bio zaglavljen na jednoj indijskoj farmi.
"To je farma najbolje drugarice moje bivše devojke. Njen ćale je na vreme predvideo krizu sa hranom, vodom i energentima i napravio farmu, gde je hteo da podučava seljake permakulturi, kako da obrađuju zemlju na održiv, ekološki način. Ali, to je u Indiji teško! Ovde su ljudi neobrazovani, bukvalno koriste koka kolu kao pesticid, zemlja je lošeg kvaliteta, suva i jalova. Od desetak vrsta povrća koje smo gajili, uspele su samo dve. Gaje se banane, lan, susam, kikiriki i kokosov orah. Taj kokosov orah je čudo od biljke, raste cele godine i daje mleko, 'meso', vlakna, čak i alkohol prave od njega", priča Kristijan.
Farma se nalazi pored Bangalora, najbogatijeg indijskog grada od 15 miliona stanovnika. Indija je država u kojoj postoje "džungle na asfaltu", megapolisi sa superbogatim vlasnicima IT kompanija i beskućnicima, a na pola sata vožnje odatle su prave džungle u kojima može da dođe i do neprijatnog susreta sa tigrom. Farma koja se pominje u ovoj priči je na samo pet kilometara od šume i velikog pojilišta slonova, pa su susreti sa divljim životinjama svakodnevnica.
"Ovaj deo Indije se zove Karnatak i ima bogat životinjski svet - leopardi, slonovi, tigrovi. Ima puno zmija, kobri i krajtova. One sve izađu u kišnoj sezoni. Redovno dolazi leopard da napada pse, nekada dođu i slonovi. Generalno, ne smeš da ideš sam. Jedne večeri, čujemo neke trube, izađemo napolje i čujemo kako trubi slon. Onda čujemo petarde. Kada bacaju petarde, to znači da teraju slonove ili leoparde. Kada čujemo da psi laju i da su uznemireni, mi bacimo jednu petardu da nam leopard ne odnese psa", priča naš sagovornik.
Gost na farmi
Kristijan deli svakodnevnicu stotina hiljada Pakistanaca, Iranaca ili Rusa, kojih su na radu u Indiji. Bavi se animacijom na zabavama, performansima i usput preživljava radeći i druge stvari.
Njegove avanture na dalekom istoku možete pratiti na njegovom Youtube kanalu "Kristijanove putešestvije". O tome kakav je svakodnevni život u Indiji, kakav je standard i zašto bi, uopšte, neko izabrao da živi u toj zvanično najmnogoljudnijoj zemlji na svetu, umesto u nekoj bogatoj državi zapada, slušajte u novoj epizodi emisije Špacirbećar.
M. Jakovljev
fotografije: privatna arhiva Kristiana Al-Droubija