Društvo / Zdravlje
Vojvodina čista od "krokodil" droge
„Zašto se sada spominje, kada praktično još nije ni ušla u našu zemlju ili mi nemamo informaciju o tome. Zašto ovih pet godina niko nije alarmirao ili pravio velika pitanja, a to je stvar policije koja tako izbacuje parole „Roditelji, čuvajte vašu decu od krokodila droge“. Strah koji šire je potpuno besmislen ako ne ide s nekom organizovanom prevencijom, edukacijom i opštom informisanošću" - dr Nikola Vučković
Gostujući na Jutarnjem programu TV Pink član Svetske asocijacije šefova policija Marko Nicović na pitanje novinara "da li u Srbiji postoje oni koji koriste krokodil drogu" odgovorio je potvrdno i dodao da je srpsko tržište na tranzitnoj ruti između severa, juga istoka i zapada i da je reč o zoni gde se prepliću krijumčarske aktivnosti.
Ova izjava dala je medijima zeleno svetlo da objave kako krokodil droga hara našom državom. Načelnik odeljenja za bolesti zavisnosti pri Kliničkom centru Vojvodine profesor doktor Nikola Vučković za O radio kaže da je ta droga više poznata po novinarskim izveštajima nego medicinskim saznanjima, časopisima ili sastancima.
„U našoj zemlji, koliko ja poznajem mrežu institucija koje se bave zavisnostima takvih slučajeva, u našoj nisu zabeleženi niti lečenje, niti razgovor o toj drogi.“
Portparolka policijske uprave Novi Sad Mileva Tomić rekla je da prema njihovim saznanjima na području Južnobačkog okruga nije zabeležena nijedna zaplena, niti je identifikovan ijedan slučaj korišćenja supstance koja se laički naziva „droga krokodil“.
Na internetu sajtovima postoje razni klipovi i članci o toj drogi, kaže dr. Nikola Vučković.
„Ona je našem mladom svetu na internetu poznata po katastrofalnim posledicama koji se vide, i sami ti snimci su dovoljni za prevenciju ili ne uzimanje te droge. Inače, ona je vrlo jeftina i u svom sastavu ima kodein, psihoaktivne supstance, teške metale, čak i živu, fosfor, benzin. Sve zajedno se to meša da bi se venski impliciralo", kaže Vučković i dodaje:
"Svaki promašaj vene stvara nekrotično tkivo u mišiću u koji se ubrizga, a i preko vena ulazi u sistem krvnih sudova i te toksične supstance prave nekroze, raspadanje tkiva i zato se i zove krokodil droga, jer se koža potpuno promeni na tim mestima i nastaju velike površine koje su praktično upaljene i nekrotične“, upozorava naš sagovornik.
On podvlači da ta droga nije nepoznanica i da mu nije jasno zbog čega je sada toliko aktuelna.
„Zašto se sada spominje, kada praktično još nije ni ušla u našu zemlju ili mi nemamo informaciju o tome. Zašto ovih pet godina niko nije alarmirao ili pravio velika pitanja, a to je stvar policije koja tako izbacuje parole „Roditelji, čuvajte vašu decu od krokodila droge“. Strah koji šire je potpuno besmislen ako ne ide s nekom organizovanom prevencijom, edukacijom i opštom informisanošću. Mi koji se bavimo prevencijom narkomanije zameramo takvim izjavama, jer šire paniku bez pripreme za prevenciju i eventualan tretman takvih ljudi.“
Ranijih godina mediji su takođe izveštavali o tome da je krokodil stigao u Srbiju te kako su poznati i njegovi konzumenti. Tim tragom...do čitanja.
Jelena Mijatović