Društvo / Zdravlje
Marihuana - vrata u svet zavisnosti
Nedavno istraživanje "Koja je tvoja prva droga?" pokazalo je da je najraniji uzrast u kome su ispitanici počeli sa korišćenjem droga 12 godina, dok je prosečan broj bio 14. Istraživanje su, među zavisnicima, sproveli Udruženje za bolesti zavisnosti Epicentar NS i udrženje Prevent iz Novog Sada.
U istraživanju je učestvovalo ukupno 60 zavisnika iz tri terapijske zajednice - Duga, Zemlja živih i Reto centar. Ispitanici su bili starosti od 16 do 52 godine, od kojih je bilo devet žena i 51 muškarac. Jedan od upravnika rehabilitacionog centra Duga, Dušan Beređi kaže da je istraživanje nastalo iz dileme da li marihuana vodi ka jačoj zavisnosti ili ne.
"Krenuću od toga da sam bivši zavisnik. Na ulici smo često bili okruženi mlađim momcima koji su želeli da budu 'opasni' i često bi sa nama zapalili prvi džoint. Naš način da ih nagovorimo bio je da nauka kaže da ona ne izaziva fizičku zavisnost. Govorili smo im da se ne boje, da ne budu kukavice. Njihov dalji put je bio da su razvijali zavisnost, kao što smo to činili mi. Međutim, nije bilo statistički prikazano da to stvarno jeste tako, da marihuana predstavlja vrata u svet zavisnosti kod puno njih", kaže Beređi.
Marihuana je bila prva supstanca koju je koristilo 63 odsto ispitanika. Osnivač uduženja Epicentar NS Aleksandar Janić ističe da je veliki problem to što među mladima vlada mišljenje da marihuana nije droga, te da sa sobom ne nosi teže posledice.
"Tokom poslednjih godinu dana primetili smo da na prevenciji veliki broj mladih ljudi dolazi 'naoružan' informacijama koje su minimalističke u odnosu na posledice koje marihuana zaista može da napravi. Najviše se pozivaju na to da ne ona izaziva fizičku zavisnost i to je mladima dovoljno da se usprotive i da na tim prevencijama pokušaju da promene tok na drugu stranu. Godinama nam je trebalo da shvatimo kako da promenimo pristup mladim ljudima koji imaju poseban način shvatanja. Prvi im je pristup blokada ili inat", naglašava Janić.
Svi ispitanici kojima je marihuana bila prva supstanca su kasnije tokom života probali ili koristili i druge supstance, objašnjava Nebojša Đurasović iz udruženja Prevent.
"Zanimljivo je primetiti da je politoksikomanija prisutna kod 93 odsto svih koji su učestvovali u istraživanju, što znači da je samo sedam odsto onih koji su koristili samo jednu psihoaktivnu supstancu. Svi ostali su koristili više različitih. Takođe je zanimljivo primetiti da su oni koji su počeli sa marihuanom u proseku u toku svog života, posle marihuane, koristili još šest različitih psihoaktivnih supstanci i to bez velike razlike između muškaraca i žena", govori Đurasović.
Izvor: www.novosadska.tv
On napominje da se na domaćem tržištu pojavila i nova droga koja nosi naziv NBOMe, koja ima isti izgled kao LSD, ali je gorkog ukusa. Pojava novih droga na tržištu predstavlja veliku opasnost za konzumente i njihov život.
"NBOMe je nova psihoaktivna supstanca koja donekle imitira dejstva LSD-a, ali je veoma opasna i može dovesti do smrtnih ishoda. U Americi je samo za jednu godinu dvadesetoro mladih umrlo upravo od ove supstance", saopštava Đurasović.
Istraživanjem je ustanovljeno da od momenta prvog korišćenja do boravka u terapijskoj zajednici u proseku prođe 22 godine. Terapijske zajednice apeluju na mlade da ne eksperimentišu sa drogama i da se odupru pritiscima okruženja. Takođe, motivišu one koji su se našli u problemu zavisnosti da potraže pomoć, jer je život moguć i bez droge.
Ovim problemom bavili smo se u novom izdanju emisije Pop up koju možete poslušati ovde:
D. Predin