Društvo / Zdravlje
Snus: još jedan način da se navučete na nikotin
U filmu “Made in YU” Boda Ninković Šveđane naziva “snusovići”. On objašnjava policajcu kojeg igra Bogdan Diklić da je to stoga što Šveđani stavljaju duvan pod usnu. Kada se taj film pojavio 2005. godine niko u domaćoj publici, baš kao ni policajac na platnu, nije znao šta je to snus.
Danas je ovaj duvanski proizvod opšte mesto i kod nas.
Snus je vrsta duvana koja se ne puši već se pakuje u papirne kesice i stavlja između gornje usne i desni. Tu se otapa, otpušta sokove pune nikotina i dodatih aroma i radi sve što inače radi cigareta, samo u mnogo većim količinama. Mladi u Srbiji sve češće žele konzumiraju snus. On je na naše tržište došao iz Skandinavije, uvijen u priču o odvikavanju od pušenja i zadržao se bez ikakvih istraživanja posledica koje ostavlja za sobom.
Doktorka Dragana Bogdanović objašnjava koliko je snus u stvari štetan.
“Sve je više novih duvnskih proizvoda kod nas iako su oni deo kulture u Skandinaviji. Oni imaju ulogu da postepeno oslobađaju nikotin, a ja moram da kažem da su duvanske industrije proizvele ovakve proizvode da posluže odvikavanju od pušenja i kao zdravija alternativa”, kaže Bogdanović.
Prema njenim rečima, iskustva pokazuju da tu zdravlja nema, jer stvaraju zavisnost.
“S obzirom na to da oslobađaju mnogo različitih supstanci, snus i slični proizvodi štete zubima, izazivaju bolesti usne duplje, želuca i drugih povezanih organa i to u vrlo kratkom periodu. Odvikavanje od pušenja snusom je bajka, jer se jedna zavisnost menja drugom, a sada vidimo da ga koristi veliki broj mladih koji nikada nisu ni pušili”, objašnjava Bogdanović.
Snus je zabranjen u svim zemljama EU, osim u Švedskoj, gde ima duboko ukorenjenu tradiciju. Na našem tržištu sadržaj snusa još nije istražila nijedna laboratorija i za nas je on još uvek nepoznanica.
OBRATI PAŽNJU
Pulmolog Saša Milićević kaže da je snus pun hemijski proizvedenih aroma i šećera kako bi bio prijatniji za upotrebu.
"Ali svaki od tih sastojaka može biti štetan: od alergija do efekata koje izaziva nikotin iz cigarete. Vidim da deca hoće i da ušmrkuju snus, što je još jedan način da se uništi sluzokoža nosa. Potuno je svejedno hoće li neko nikotin unoisiti preko cigarete ili snusom, problem zavisnosti se tako ne rešava. Možda ste ostali bez katrana i dima, ali ste dobili čitav set novih opasnosti kada konzumirate snus”, kaže Milićević.
Snus ima oko 45 miligrama nikotina na jedan gram duvana, odnosno, u jednom pakovanju, pa samim tim može biti opasniji od tradicionalnih cigareta.
Ne sadrži sastojke koji se razvijaju tokom sagorevanja, ali sadrži nitrozamin koji je odgovoran za povećanje rizika od karcinoma pankreasa, sadrži materije koje izazvaju karcinom usne duplje i jednjaka, ali opet izgleda da je manje opasan od cigareta i elektronskih cigareta, kao i nesagorevajućeg duvana. Ipak, neko ko počne da koristi snus ili bilo koju vrstu duvana, gubi svoju slobodu.
Emisiju “Za i protiv” posvećenu ovom trendu poslušajte na našem podkastu:
P. K.