Društvo
ReKapitulacija: Tri decenije umetničke gerile
Poznata umetnička grupa Led art, odnosno umetnici koji su nastavili njen rad u Art klinici i Šok zadruzi, proslavljaju tri decenije umetničkog delovanja. U muzeju Savremene umetnosti, u Novom Sadu, u toku je njihova velika retrospektivna izložba pod nazivom „Re-kapitulacija“ .
Na izložbi u Muzeju savremene umetnosti postavljeni su artefakti, simboli i delovi originalnih performansa i instalacija 30 projekata koje su umetnici, okupljeni oko Nikole Džafe, izvodili protekle tri decenije burnog umetničkog delovanja. Od prvih performansa nastalih kao reakcija na Miloševićev represivni sistem do današnjeg vremena kada se „Šok zadruga“ suočava sa drugim pitanjima i izazovima, ali sa istim utopijskim stavom da umetnost može promeniti svet. Nebojša Milenković, jedan od kustosa, podseća na najpoznatije, antiratne umetničke projekte „Led arta“, tokom 90-tih godina.
„Najveći odjek su imale te, antiratne akcije 90-tih godina, koje su reagovale i komentarisale, ali i anticipirale događaje. Ako se setite da je prva akcija Led arta bila izložba u hladnjači, 1993. i kada 10tak godina kasnije saznate da su u to vreme, u ovoj zemlji, zaista mrtvi ljudi prevoženi u hladnjačama, onda vidite da umetnost može biti anticipator nekih društvenih događaja!“
I ime ove izložbe, „ReKapitulacija“, poziva na preispitivanje naše društvene uloge, kaže Milenković. U kojoj meri smo kapitulirali pred izazovima i da li umetnici i gradjani uopšte imaju pravo da ne reaguju na društvene pojave.
„ To pitanje jeste jedno od onih koje se postavljaju kad pogledate izložbu „Da li smo mi, kao gradjani , odustali od sopstvenog društva? Da li imamo na to pravo? I, ako jesmo, čije je onda to društvo danas ?“
Sam Džafo, tvorac „Led arta“ i umetnički stožer grupe, kao jedan od najvećih uspeha smatra to što su, uopšte, opstali 30 godina držeći se principa sa kojima su počeli.
Činjenicu da je ova izložba realizovana pod pokroviteljstvom Fondacije Novi Sad 2022, ne smatra kompromitujućom .
„U pitanju je odnos „između“... Kao kada imaš bezobrazanog fudbalera, ali ne možeš bez njega! Oni jednostavno ne mogu da nas ignorišu. Ako želiš u Evropu ne možeš da ignorišeš umetnost, naročito antiratnu!“
OBRATI PAŽNJU
Proaktivan karakter i promptno reagovanje na društvene anomalije, svim umetničkim sredstvima i alatima, ostali su do danas kurs „Led art“ grupacije, kao i zajedništvo, što je moto „Šok zadruge“. Umetnost čine ideje i ljudi, a oni su uvek bili najjača snaga ove umetničke grupe koja se stalno osvežava novim članovima. Oni i ne moraju imati čak ni formalno umetničko obrazovanje, kao što ga nema ni Željko Grulović.
„Zapravo je suština oko tog kolektivnog rada. Ne moraš biti školovan umetnik. Ti se zapravo školuješ u Art klinici. Učiš i radiš. Kod nas je uvek bilo da je teorija „x“ a rad „+“.
Najmlađi članovi još su na studijama, Darija Dragojlović i Nemanja Milenković. Znači im rad u kolektivu ali i duhovno vođstvo Nikole Džafe.
„Ti ga ne vidiš često , jer on radi gore, u ateljeu na Tvrđavi, ali sve bitno što se radi nekako je pod njegovim okom“
„To prenošenje znanja i mogućnost da radiš i sa mladima i sa ljudima koji su tu od osnivanja su neprocenjivi. To neko nesebično davanje iskustva i mogućnosti“
Izložbu „ReKapitulacija“, možete pogledati u Muzeju savremene umetnosti, do 2. avgusta!