Društvo / Obrazovanje
Mozak voli mišiće
Bračni par profesora algebre novosadskog Prirodno matematičkog fakulteta, dr Andreja Tepavčević i dr Branimir Šešelja, godinama planinare po najvišim svetskim vrhovima. Već su "overili" Kilimandžaro, Atlas, vrhove više od 4.000 metara u Alpima, Musalu, Olimp…
Zbog svojih uspeha u planinarenju, profesori su kategorisani kao sportisti nacionalnog ranga, a to znači da su se popeli na planinu višu od 5.500 metara. Za Prvomajske praznike, staju na start planinske trke duge 22 kilometra "Sokolov put", koja ide od Niške Banje do vrha Trem na Suvoj planini.
"Letnji meseci su najpogodniji za planinarenje, zbog vremena. Iako je leto, na vrhovima su i dalje sneg i led. Treba da se aklimatizujemo, odnosno, ne možemo odjednom da se popnemo na 5.500 metara, nego se penjemo postepeno. Zbog razređenog vazduha na visini lošije se i razmišlja", kaže dr Andreja Tepavčević, koja sa suprugom tokom avgusta planira da se penje na vrh Elbrus na Kavkazu i na Alpe.
Fizička aktivnost doprinosi kreativnosti i intelektualnom razvoju, što potvrđuje i naučni status dvoje profesora, koji su svrstani u najvišu naučnu kategoriju po kriterijumima Ministarstva za nauku i tehnološki razvoj.
"Ako se neko bavi fizičkom aktivnošću, sigurno je da će biti bolji naučnik. Jedan sat dnevno trčanja ili drugih bržih sportskih aktivnosti koje povećavaju broj otkucaja srca, veoma pomaže pri radu jer utiče i na kiseonik u mozgu", posavetovala je profesorka mlađe kolege.
Oba profesora bave se i trčanjem, pa na maratonima i polumaratonima osvajaju neka od najviših odličja, iako učestvuju u zvaničnim trkama u kojima trče i profesionalni sportisti.
Jasna Žugić