Društvo / Obrazovanje
Bolja budućnost za slepe u muzičkoj industriji
Internacionalni projekat "Use sound to watch around" pokrenulo je udruženje Kulturni centar mladih Vojvodine, u okviru programa “"Erasmus+" koji finansira Evropska komisija. Tema projekta je rešavanje nezaposlenosti slepih mladih osoba korišćenjem mogućnosti dizajna zvuka i muzike, a idejni tvorac i glavna organizatorka je Željka Milošević, harfistkinja i profesorica muzičke škole Petar Konjović u Somboru.
Učesnici proveli devet dana učeći kako da koriste softvere za slepe
"Protekle četiri godine sam radila sa učenikom koji je slep i povedena tim iskustvom, došla sam na ideju na napišem ovaj projekat. Mnogo mi je pomoglo i moje prethodno iskustvo u pisanju projekata, jer je više od sedam godina bavim ovim poslom", kaže Željka za Oradio.
Željkin učenik Kristijan Stefanovski, koji joj je i bio inspiracija za pokretanje projekta, zajedno sa mladima sa oštećenim vidom iz Srbije, Albanije, Crne Gore, Bugarske, Turske, Grčke i Italije, za devet dana stekao je nova znanja koja će mu pomoći u daljem školovanju.
"Ovaj projekat mi jako koristi jer studiram audio inžinjering. Tema mi je poznata, ali je značajno to što su se okupili ljudi i oni koji vide i oni koji ne vide, pa sam i ja mogao da im predstavim svoje znanje i da zajedno radimo na problemima sa kojima se suočavamo svakodnevno", navodi Kristijan.
Kroz niz predavanja, radionica i simulacija mladi su stekli neophodna znanja u oblasti radio produkcije i radiofonskih dela, pa će tako mnogi moći da rade u medijima ili kućama koje se bave obradom zvuka. Predstavljene su im i opcije prodaje zvukova i muzike na internetu za razne potrebe. Evo šta su neki od njih rekli za O radio, nakon što smo se sreli na poslenjoj radionici održanoj tokom vikenda.
Željka Milošević predaje zvučni dizajn u muzičkoj školi u Somboru
"Bilo je veoma korisno, posebno kada se radi o polju digitalne kompetencije slepih, jer smo naučili kako da koristimo neke posebne vrste softvera. Ovo znanje ću preneti ne samo ljudima iz mog okruženja koji su slični meni, već i drugima koji su zainteresovani".
"Ovo iskustvo je za mene zaista neverovatno i proširilo mi je vidike. Bilo mi je značajno to što sam upoznala sve ove ljude i što sada znam kako oni žive i sa kakvim se poteškoćama suočavaju",
"Nikada pre nisam radio sa slepim osobama, ali posle ovog iskustva, želim to da radim što češće".
Kako je za O radio rekao savetnik za socijalnu politiku u Savezu slijepih u Crnoj Gori Andrija Samardžić, koji je takođe bio učesnik, projekat je posebno značajan jer je situacija sa zapošljavanjem slepih u svim zemljama učesnicama prilično loša.
"Kada govorimo o zemljama učesnicama ovog projekta, situacija po pitanju zapošljavanje je vrlo slična. Ima još mnogo da se radi i zapravo moraju da se menjaju stavovi samih posladavaca i kolega koje će raditi sa osobama oštećenog vida, pa čak i samih osoba oštećenog vida", istakao je Andrija.
Projekat "Use sound to watch around" dakle neće stati u Novom Sadu, a ono što učesnici nose sa sobom je i poruka da je osobama sa invaliditetom, posebno slepima, potrebno napraviti više prostora i uključiti ih bez predrasuda u oblasti u kojima mogu biti sjajni stručnjaci.
M. Leđenac i J. Žugić
Audio prilog možete poslušati na plejeru: