...
TRENUTNO16:45 - 17:00Prava stvar

Društvo

Između filtera i stvarnosti: TikTok i samopouzdanje generacije Z

27.10.2024.

U digitalnom svetu društvene mreže igraju ključnu ulogu u oblikovanju identiteta i samopouzdanja mladih. TikTok, kao jedna od najpopularnijih platformi, osim što pruža zabavu istovremeno i stvara pritisak na mnoge devojke da se usklade sa određenim standardima lepote i uspeha. Istraživali smo koliko TikTok utiče na samopouzdanje devojaka, kroz kakve izazove prolaze i koliko je važno raditi na sebi.

.

foto: pexels

Studentkinja Ksenija Popić svakodnevno pregledava sadržaj na TikToku i uočava probleme kojima su devojke izložene. Savršena koža, besprekorna frizura i idealan život samo su neki od nerealnih standarda koji se promovišu.

"Različiti sadržaji na TikToku mogu imati različite uticaje na samopouzdanje žena, jer nismo sve iste. Taj uticaj može biti i pozitivan, ali problem kod negativnog uticaja je što se žene često porede s nerealnim idealima i osećaju nesigurnost," kaže Ksenija.

Ona dodaje da je važno prvo prihvatiti sebe i razviti kritičko mišljenje o tome šta gledamo, kako bismo prepoznali nerealne stvari i "savršene" živote.

ilustracija-samopouzdanje

"Ne mislim da su današnje tinejdžerke više opsednute izgledom nego što je bila moja generacija. Ono što se drastično promenilo su vizuelne društvene mreže poput Instagrama i TikToka, koje doprinose pritiscima o tome kako treba izgledati, dolazeći sa svih strana – čak i iz našeg sopstvenog džepa," smatra sociološkinja i novinarka Hristina Cvetičanin Knežević.

Hristina takođe primećuje da influenseri često koriste nesigurnost mladih za sopstvenu zaradu.

"Sasvim je normalno da se telo menja u uzrastu od 10, 12, 15, pa i 18 godina i da nemaš kontrolu nad tim. S tim se menja i reakcija okoline na telo, što može dovesti do gubitka samopouzdanja. Ono što ne razumem je kako postoje hiljade influensera koji žele da zarade na toj nesigurnosti," kaže ona.

Eksploatacija nesigurnosti mladih za ličnu zaradu influensera može dodatno pogoršati samopouzdanje i mentalno zdravlje devojaka, dok se istovremeno suočavaju s nerealnim očekivanjima. Ta praksa otvara i moralna pitanja o odgovornosti influensera prema svojoj publici.

Na kraju, važno je biti svestan negativnih strana TikToka, uključujući izloženost nerealnim standardima lepote i poređenju s drugima. Ključno je koristiti platformu na zdrav način i birati kvalitetan sadržaj za pozitivno iskustvo.

Prilog o samopouzdanju kod mladih u digitalnoj eri poslušajte ovde:

Aleksandra Reljić

Tagovi

Možda te još zanima:

.

Oradio kreće u istraživanje! “Youth Voices: Vojvodina Calling”

Oradio stiže u vaš grad! U naredna dva meseca, u sklopu projekta “Youth Voices:Vojvodina Calling”, ispričajte nam koji su vaši…

.

Do 21. novembra otvoren konkurs za ovogodišnji "Prepad" festival

Sedmo izdanje festivala "Prepad" biće održano i ove godine u Beogradu, ovoga puta u svom zimskom izdanju pod nazivom "Prehlad".…

.

Novi datum za Svemirka u Novom Sadu - 14. novembar!

Nakon odloženog koncerta u Novom Sadu, hrvatski pop sastav Svemirko najavljuje novi datum nastupa - 14. novembar, u SKCNS Fabrici…

.

Mladi i muzeji: Da li je kontrast prevelik?

Svet u kojem živimo preplavljen je tehnologijom, a naša svakodnevica nezamisliva je bez pametnih uređaja. U takvim okolnostima često se…

.

Vraćanje vojnog roka: Šta se desi kad zemlja pozove?

U Srbiji se ovih dana najavljuje vraćanje obaveznog vojnog roka. Prema trenutnim informacijama, predviđeno je da će za muškarce od…

.

Anksioznost i kako je kontrolisati

Američki kutak u Novom Sadu i Psihološko savetovalište "Neopsi" organizuju radionicu "Anksioznost i kontrola anksioznosti", koja će se održati u…

  • 16:00 Popodne na O radiju
  • 16:30 Tehnologija
  • 16:45 Prava stvar
  • 17:00 Popodne na O radiju
  • 19:20 Tehnologija

Anketa

Na koji način koristiš ChatGPT?

Oradio logo