...
TRENUTNO21:00 - 00:00Music Mix by Bea

Društvo

Između filtera i stvarnosti: TikTok i samopouzdanje generacije Z

27.10.2024.

U digitalnom svetu društvene mreže igraju ključnu ulogu u oblikovanju identiteta i samopouzdanja mladih. TikTok, kao jedna od najpopularnijih platformi, osim što pruža zabavu istovremeno i stvara pritisak na mnoge devojke da se usklade sa određenim standardima lepote i uspeha. Istraživali smo koliko TikTok utiče na samopouzdanje devojaka, kroz kakve izazove prolaze i koliko je važno raditi na sebi.

.

foto: pexels

Studentkinja Ksenija Popić svakodnevno pregledava sadržaj na TikToku i uočava probleme kojima su devojke izložene. Savršena koža, besprekorna frizura i idealan život samo su neki od nerealnih standarda koji se promovišu.

"Različiti sadržaji na TikToku mogu imati različite uticaje na samopouzdanje žena, jer nismo sve iste. Taj uticaj može biti i pozitivan, ali problem kod negativnog uticaja je što se žene često porede s nerealnim idealima i osećaju nesigurnost," kaže Ksenija.

Ona dodaje da je važno prvo prihvatiti sebe i razviti kritičko mišljenje o tome šta gledamo, kako bismo prepoznali nerealne stvari i "savršene" živote.

ilustracija-samopouzdanje

"Ne mislim da su današnje tinejdžerke više opsednute izgledom nego što je bila moja generacija. Ono što se drastično promenilo su vizuelne društvene mreže poput Instagrama i TikToka, koje doprinose pritiscima o tome kako treba izgledati, dolazeći sa svih strana – čak i iz našeg sopstvenog džepa," smatra sociološkinja i novinarka Hristina Cvetičanin Knežević.

Hristina takođe primećuje da influenseri često koriste nesigurnost mladih za sopstvenu zaradu.

"Sasvim je normalno da se telo menja u uzrastu od 10, 12, 15, pa i 18 godina i da nemaš kontrolu nad tim. S tim se menja i reakcija okoline na telo, što može dovesti do gubitka samopouzdanja. Ono što ne razumem je kako postoje hiljade influensera koji žele da zarade na toj nesigurnosti," kaže ona.

Eksploatacija nesigurnosti mladih za ličnu zaradu influensera može dodatno pogoršati samopouzdanje i mentalno zdravlje devojaka, dok se istovremeno suočavaju s nerealnim očekivanjima. Ta praksa otvara i moralna pitanja o odgovornosti influensera prema svojoj publici.

Na kraju, važno je biti svestan negativnih strana TikToka, uključujući izloženost nerealnim standardima lepote i poređenju s drugima. Ključno je koristiti platformu na zdrav način i birati kvalitetan sadržaj za pozitivno iskustvo.

Prilog o samopouzdanju kod mladih u digitalnoj eri poslušajte ovde:

Aleksandra Reljić

Tagovi

Možda te još zanima:

.

Youth4Regions: Program za mlade novinare

Otvorene su prijave za deveto izdanje Youth4Regions programa Evropske komisije, u tri kategorije: novinarstvo, foto-novinarstvo i video-novinarstvo.

.

Konkurs: Promocija pozitivnih priča

Organizacia WeBalkans uz podršku Evropske komisije organizuje foto-takmičenje čiji je cilj promovisanje evropskih vrednosti i doprinos promenama u regionu. 

.

Mladi u fokusu medija: Oradio jedan od svetlih primera

Oradio je istaknut kao svetli primer medija koji pružaju prostor mladima i kvalitetno izveštavaju o njihovim potrebama i problemima. To…

.

Festival novinarstva u Peruđi i budućnost medija

Godinama unazad Peruđa se u aprilu pretvara u novinarski centar sveta. Zahvaljujući projektu EU, namenjenom javnim servisima Zapadnog Balkana, "Innovation.…

.

"Beskonačni": večna pitanja identiteta i generacijskog (ne)razumevanja

Nerazumevanje je jedan od najvećih problema i uzroka večite međugeneracijske borbe i sukoba. Možda smo malo zaboravili na to kako…

.

Dan studenata 2025: Generacija koja ne ćuti

Dan studenata u Srbiji obeležava se 4. aprila. Na ovaj dan 1936. godine u Beogradu su organizovane velike demonstracije u…

  • 19:45 Prava stvar
  • 20:00 Radio Gruvanje
  • 21:00 Music Mix by Bea

Anketa

Na koji način koristiš ChatGPT?

Oradio logo