...
TRENUTNO00:06 - 11:00Music Mix by Bea

Lifestyle / Tehnologija

Koliko vremena gubimo na probleme sa računarom

05.07.2023.

Zbog neispravnih sistema ili složenih interfejsa, značajan deo radne nedelje, u rasponu od pola dana do čitavog dana, trošimo na frustracije.

.

Uprkos značajnom napretku računarske tehnologije u prethodnih 15 godina, računari nam i dalje zagorčavaju život raznim kvarovima, i to u značajnoj meri od 11 do 20 procenata, pokazala je studija Univerziteta u Kopenhagenu i Univerziteta Roskild.

Manjak memorije, rušenja programa zbog kojih nam nestaju podaci, nefunkcionalni sistemi... frustracije prouzrokovane neispravnim računarima i dalje su, nažalost, raširena pojava, naglašavaju danski istraživači.

Značajnu količinu našeg vremena provedenog na računarima gubimo zbog neispravnih sistema ili složenih interfejsa koji ometaju našu sposobnost da obavimo željene zadatke.

"Procenat je zapanjujuće visok i otkriva nedovoljnu uključenost običnih korisnika tokom razvoja sistema," tvrde istraživači. Problem je utoliko veći što, pokazala je studija, većina frustracija proizlazi iz otežanog obavljanja svakodnevnih zadataka, a ne nekih složenih poduhvata i napredne upotrebe računara.

Istraživanje je obuhvatilo učesnike različitih profila: studente, računovođe, konsultante, ali i zaposlene u IT industriji koji u proseku za računarima provode šest do osam sati dnevno. Problemi s kojima su se redovno suočavali uključivali su spor rad sistema, privremeno zamrzavanje uređaja, pad sistema i poteškoće u lociranju informacija. Čak 84 odsto prijavljenih epizoda odnosilo se na probleme koji se redovno ponavljaju, a 87% ispitanika bilo je uvereno da će se ti problemi ponoviti i u budućnosti. Sve to ukazuje da se i danas suočavamo s istim osnovnim problemima kao i pre 15-20 godina.

"Dve glavne kategorije problema koje i dalje postoje povezane su s neodgovarajućom realizacijom i nedostatkom prilagođenosti korisniku", naglašavaju istraživači. Najviše pritužbi odnosi se na performanse (49%), upotrebljivost (36%) i korisnost (16%) sistema. Uz to, iako je tehnologija nesumnjivo napredovala i postala sposobnija, porasla su i naša očekivanja. Tako se uprkos većim brzinama preuzimanje podataka i dalje često percipira kao frustrirajuće sporo.

"Kad se nađemo okruženi IT sistemima koji nas frustriraju, ključno je da prepoznamo da problem verovatno leži u kreatorima sistema, a ne u korisnicima. Studija jasno pokazuje da još uvek ima dovoljno prostora za napredak", zaključuju istraživači koji se zalažu za razvoj sistema koji će biti jednostavniji za korišćenje.

 

Izvor:www.b92.net

Možda te još zanima:

.

Uber se u potpunosti posvećuje robotaksijima

Uber će uložiti 300 miliona dolara u proizvođača električnih automobila Lucid i još stotine miliona u startup za autonomnu vožnju…

.

Waze vs. Google Maps: Koja navigaciona aplikacija je bolja?

Portal ZDNet analizirao je prednosti i mane dve vodeće navigacione aplikacije - Waze i Google Maps - kako bi pomogao…

.

Nije sve kec-trojka

Kada neko sa 22 godine može da priča o svom životnom putu, to znači da je tim putem išao brzo,…

.

Apple u septembru predstavlja iPhone 17 seriju: stiže i tanki iPhone 17 Air

Kompanija Apple planira da 9. septembra 2025. predstavi novu iPhone 17 seriju, a najveću pažnju privlači potpuno novi model –…

.

OpenAI lansira veb pretraživač zasnovan na ChatGPT-u

Kompanija OpenAI, tvorac ChatGPT-a, navodno planira lansiranje sopstvenog veb pretraživača u narednim nedeljama, navodi agencija Reuters. Ovaj pretraživač, čije ime…

.

Microsoft briše lozinke iz Authenticatora – evo šta treba da uradite

Microsoft je najavio da će tokom narednih šest nedelja obrisati milijarde sačuvanih lozinki iz svoje aplikacije Authenticator, u okviru prelaska…

  • 00:00 Music mix by Anja
  • 00:06 Music Mix by Bea
  • 11:00 Y2K
  • 12:00 Rosa u podne

Anketa

Koji je put izlaska iz aktuelne društvene krize u Srbiji ?

Oradio logo