...
TRENUTNO11:00 - 12:00Dnevna soba

Kultura / Knjiga

Vredi pročitati: "Muhamed Ali, životna priča"

16.12.2019.

Književna runda najvećeg od svih!

.

Poslednjih nekoliko godina u svetu književnosti velika pažnja posvećena je mnogim autobiografijama koje se prodaju u milionskim tiražima. Jedan od najpopularnijih naslova i dalje je "Muhamed Ali – životna priča" autora Tomasa Hauzera. U pitanju je životna priča jedne od najzanimljivijih, najvoljenijih i u isto vreme najkontroverznijih ličnosti 20. veka. Čoveka koji se uhvatio u koštac sa užasnim nasleđem robovlasništva, ratnohuškačkom politikom, ustavnim poretkom Sjedinjenih Država, Parkinsonovom bolešću, predrasudama, mržnjom, ali i ličnim sumnjama i strahovima. Ovu knjigu nam je preporučio Daniel Mihajlović, frontmen beogradskog rokenrol benda Elektromattik. 

"Knjiga je super, jer tačno i detaljno beleži trenutke jednog od najvećih sportista svih vremena. Pored toga, postoji i jedan ozbiljan momenat marketinške edukacije. Muhamed Ali je bio mag marketinga i sam sebe je sazidao u boksersku legendu, upravo zahvaljujući tim trikovima. Ova biografija nije autorizovana, ali otrkiva razne pikanterije i kontraverze iz života čoveka koji je hrabro išao svojim putem", ispričao nam je Daniel.

A iz svih tih nedaća izlazio je sa osmehom i uvek nepogrešivo na pravoj strani istorije. Neustrašivo se obračunao sa nenaklonjenom sudbinom i do poslednje runde života ostao na nogama. Zbog njega su se menjale presude sportskih komisija i saveza, dogovarana su kratkotrajna primirja tokom ratova, menjani društveni običaji, marketing strategije, naslovnice časopisa. Zbog njega se ustajalo usred noći, kladilo do poslednjeg dolara, protestovalo, plakalo i smejalo. Pored svega navedenog – bavio se i boksom. Tri puta je osvajao titulu neprikosnovenog šampiona sveta u teškoj kategoriji. Učestvovao je na četiri meča koja su ispisala istoriju boksa i nedvosmisleno je, od strane publike i svog esnafa, proglašen najvećim bokserom svih vremena. Ova najsveobuhvatnija biografija Muhameda Alija može se čitati i kao napet i uzbudljiv roman o junaku koji je celog svog života prkosno govorio u lice nepravdi i smrti – NE!

Tomas Hauzer je rođen u Njujorku, 1946. godine. Nakon završenog koledža, diplomirao je pravo na Univerzitetu Kolumbija. Krajem sedamdesetih godina počinje da se bavi pisanjem i od tada je napisao 45 knjiga iz najrazličitijih oblasti. Njegova prva knjiga "Nedostajanje" bila je nominovana za Pulicerovu nagradu i Nacionalnu književnu nagradu, a po njoj je snimljen istoimeni, nagrađivani film. Iste nominacije je dobio i za roman "Betovenova zavera". Njegovi najpoznatiji radovi tiču se lika i dela Muhameda Alija. Zajedno su napisali knjigu "Izlečenje: dnevnik tolerancije i razumevanja", nakon čega su putovali Sjedinjenim Državama i držali predavanja protiv mržnje i netolerancije. Knjige su mu prevedene na više od 18 jezika. Živi na Menhetnu.

Možda te još zanima:

.

Vredi pročitati: "Atomske navike" Džejmsa Klira

Saša Ilić iz knjižare Bulevar books preporučuje knjigu koja bi mogla da vam pruži dovoljno kvalitetnih saveta za razvoj karijere.…

.

Vredi pročitati: "Beograd kakav malo poznajemo"

Novinarka Isidora Martać preporučuje za čitanje komplet knjiga "Beograd kakav malo poznajemo" novinara Bojana Cvejića. U pitanju su tekstovi objavljeni…

.

Vredi pročitati: "Sloboda" i "Bodi artist"

Profesor filozofije u gimnaziji Jovan Jovanović Zmaj i muzičar u sastavima Professory i OSSA Quartet Aleksandar Turukalo ove nedelje nam…

.

Vredi pročitati: "Kako pronaći smisao života"

Student medicine Nemanja Đurić preporučuje knjigu Viktora Frankla “Kako pronaći smisao života”.

.

Vredi pročitati: "Mliječni zubi"

Novinarka Divna Prusac preporučuje knjigu Lane Bastašić “Mliječni zubi”.

.

Vredi pročitati "Misli o nervoznoj planeti"

Studentkinja novinarstva Ivana Ivanović za ovu nedelju preporučuje da pročitate "Misli o nervoznoj planeti", autora Meta Hejga.

  • 10:30 Tehnologija
  • 10:45 Prava stvar
  • 11:00 Dnevna soba
  • 12:00 Leto na O radiju
  • 12:45 Lampica

Anketa

Koji je put izlaska iz aktuelne društvene krize u Srbiji ?

Oradio logo