...
TRENUTNO00:00 - 06:00Music mix by Anja

Kultura / Knjiga

Vredi pročitati: "Crni obelisk"

14.12.2020.

Profesor književnosti u prestižnoj novosadskoj gimnaziji Jovan Jovanović Zmaj, osnivač izdavačke kuće "Bitije" i jedan od pokretača "Novosadskog festivala knjige" Rastko Lončar, preporučio nam je knjigu koja spada među klasike svetske književnosti.

.

"Preporučio bih knjigu Eriha Marije Remarka 'Crni Obelisk'. Crnohumorno sagledavanje jedne krajnje ozbiljne ekonomske situacije u međuratnoj Nemačkoj, o usponu nacizma i o malim ljudima i njihovim sudbinama u trenucima kada se rešava svetska istorija", opisao nam je Rastko.

Okoreli veteran Velikog rata, Ludvig, sada radi u kamenorezačkoj radnji koja proizvodi i prodaje nadgrobne spomenike. Njegov posao je znakovit - u vremenu nakon rata svi kupuju spomenike. Ludvig želi nešto više od života, a zarađivanje na tuđoj smrti i kolektivnoj nesreći ga uznemirava.

Ludvig, samoproklamovani pesnik, uskoro oseća narastajuću napetost u svojoj domovini. Inflacija je donela novu i neviđenu brutalnost u društvenim odnosima. Kada se zaljubi u prelepu ali namučenu Izabelu, Ludvig se ponadao da je napokon našao sopstvenu dušu kojom će zavrediti spasenje. Spasenje je za Ludviga upravo to: biti oslobođen manične potrebe da se pronađe smisao u ratom razorenom svetu. Ali u životu svakog čoveka kucne jednom čas u kojem mora da odabere život, uprkos fatalnom mehanizmu istorije koji ponovo počinje da pokreće svoju smrtnosnu mašineriju.

Erih Paul Remark rođen je u Osnabriku u radničkoj porodici katoličke veroispovesti. Sa 18 godina odlazi na front u Prvom svetskom ratu, gde je ubrzo i ranjen. Da bi preživeo radio je mnoge poslove, uključujući i posao bibliotekara, poslovnog čoveka, učitelja, novinara i izdavača.

Godine 1929. Remark objavljuje roman "Na zapadu ništa novo" pod imenom Erih Marija Remark (srednje ime je promenio u znak sećanja na majku). U romanu se opisuje surovost rata posmatrana iz perspektive devetnaestogodišnjeg vojnika. Remarkova popularnost naglo počinje da raste, a u on u svojim sledećim delima najčešće opisuje ratne i poratne godine.

Godine 1933. nacistički režim zabranjuje i spaljuje Remarkove knjige i pokreće propagandnu kampanju tvrdeći da Remark vuče poreklo od francuskih Jevreja i da je prezime Remark u stvari "Kramer" čitano unazad. Remark se 1931. preselio u Švajcarsku, a 1939. emigrirao je u SAD.

Erih Marija Remark je umro 1970. godine u 72. godini života.

Možda te još zanima:

.

Književnost ne treba sklanjati od ljudi

Novosadski pesnik Rastko Lončar predstavnik je mlade generacije domaćih pisaca, a njegova lirika, kroz dve obajvljene zbirke pesma, "Nervi od volframa"…

.

Mladi iz celog sveta na ICA Junior programu u Novom Sadu

U Novom Sadu se održava Svetski kongres Amerikanista, jedan od najstarijih i najvažnijih skupova u oblasti američkih studija, sa tradicijom…

.

Gluma je životni poziv, a pozorište umetnost trenutka

Stefan Starčević, 27-godišnji glumac rođen u Sremskoj Mitrovici, već je napravio značajan trag na domaćoj sceni. Detinjstvo je proveo u…

.

Subićev Supermen brani Srbiju

Strip autor Stevan Subić doveo je Supermena da odbrani Srbiju od napada intergalaktičkog lovca na ucenjene glave, Loboa. 

.

Elektronska muzika kao prostor slobode i zajedništva

Miloš Kaljević, publici poznatiji kao Kalje Vest, DJ-ingom se bavi nepune četiri godine. Kako kaže, ova profesija je za njega…

.

Nedeljni vodič od 30. juna do 6. jula

Koncert Flukes of Sendington, 76. Novosadski noćni bazar, projekcija filma "ANTIFA: Chasseurs de skins", Berza knjiga, vinila i stripova, samo su…

  • 00:00 Music mix by Anja
  • 06:00 Music Mix by Bea
  • 11:00 Radio Gruvanje

Anketa

Koji je put izlaska iz aktuelne društvene krize u Srbiji ?

Oradio logo