...
TRENUTNO10:45 - 11:00Prava stvar

Društvo / Zdravlje

Korisne informacije o alkoholu

24.12.2014.

   Većina nas pije alkohol. Međutim, ne umemo da izračunamo koliko smemo da popijemo, a da i dalje imamo manje procenta alkohola u krvi od dozvoljenog nivoa.

.

   Na predavanju Preventivnog centra u Infopolis omladinskom centru sinoć pričalo se o tome šta je standardno alkoholno piće (3,3 dl piva, 1,4 dl vina ili 0,4 dl žestine) i kako da odgovorno pijemo.

   Osobe koje piju alkohol imaju značajno manje razvijen hipokampus, deo mozga zadužen za učenje i memoriju, a koji je posebno osetljiv na štetno dejstvo alkohola u adolescenciji, što znači da pre ispita, kolokvijuma ili kontrolnog ne bi trebalo da pijemo.

   - Alkohol deluje na limbički sistem, centar u mozgu koji je zadužen za pamćenje i osećanja. Kada pijemo, naša osećanja se preuveličavaju i sećanja na bivšeg momka/devojku ili simpatiju nam naviru, pa ih zato zovemo ili šaljemo SMS. Pored toga, alkohol nas dezinhibiše, pa nas ništa ne sprečava da uradimo nešto što trezni ne bismo, rekla je direktorka Preventivnog centra Duška Mustapić.

   0,03 litra žestokog pića (votka, rakija, džin, viski, tekila, šotovi) sadrži istu količinu alkohola kao 0,3 litra piva. Ipak, verovatno ste se zapitali zbog čega se žestoka pića smatraju "gorom opcijom" kada pijete - stvar je u vremenu koje je potrebno da biste popili jedno piće - za jedno pivo nam je potrebno oko pola sata, dok za kratka pića može biti dovoljan i sekund.

pivo

   I da, alkohol goji. Kalorije iz alkohola oslobađaju mnogo energije koja se taloži u našem organizmu u vidu masti. Čaša piva bi u proseku trebalo da ima oko 150 kalorija, a žestoka pića i do 200. Kokteli su podmukli, jer se ovde kalorije dodaju jedna na drugu, i tako margarita mmože imati i do 700 kalorija!

   Kada popijemo previše, receptori u mozgu zaduženi za pamćenju blokirani su alkoholom. Nije stvar u tome da mi zaboravljamo šta se desilo, već se memorija odnosno sećanje uopšte ni ne formira. To shvatimo tek kada se otreznimo i pokušamo da se setimo šta smo radili, jer tada nismo bili svesni svojih postupaka.

   Ukoliko popijemo jedno standardno piće, evo koliko ćemo imati promila alkohola u krvi.

DEVOJKE
55 kilograma        0,37 ‰ alkohola u krvi
70 kilograma        0,28 ‰ alkohola u krvi

MOMCI
 65 kilograma         0,26 ‰ alkohola u krvi
80 kilograma        0,2 ‰ alkohola u krv

   U Srbiji je dozvoljena granica za upravljanje motornim vozilom 0,3 promila alkohola u krvi.

   Ukoliko želite da saznate još korisnih informacija o odgovornoj upotrebi alkohola možete da odete u Preventivni centar, na četvrtom spratu Zavoda za zdravstvenu zaštitu studenata.

   Jasna Žugić

Možda te još zanima:

.

Izlaz iz začaranog kruga alkoholizma je moguć

Istraživanje Instituta za zaštitu zdravlja Batut pokazuje da polovina mladih u Srbiji povremeno pije alkohol, petina se opija, dok njih…

.

Na mladima je da kažu "NE!" za stvari koje im ne odgovaraju

Centar za omladinski rad, uz podršku Ministarstva turizma i omladine, organizovao je predstavu "Šta radiš večeras?" čija je tema šetnost…

.

Izlaz iz zavisnosti je moguć

Novembar se obeležava kao mesec borbe protiv bolesti zavisnosti. U toku ovog meseca vode se posebne kampanje u cilju podizanja…

.

Facebook može da predvidi rizik od zavisnosti od alkohola

Istraživanje sa Državnog univerziteta Severne Karoline i Univerziteta u Ohaju otkriva da je objavljivanje o upotrebi alkohola na sajtovima društvenih…

.

Kroz javne akcije do rešenja problema alkoholizma među mladima

Alkoholozam među maloletnicima je problem koji već godinama muči naše društvo. Potpuno je normalno da osoba mlađa od 18 godina…

.

Quiz Night "Kako nas alkohol čini neravnopravni(ji)m"

U okviru nedelje globalnog obrazovanja Centar za omladinski rad organizuje Quiz Night "Kako nas alkohol čini neravnopravni(ji)m". Quiz Night će…

  • 10:20 Pre podne na O radiju
  • 10:30 Tehnologija
  • 10:45 Prava stvar
  • 11:00 Radio Grafiti
  • 12:00 Pre podne na O radiju

Anketa

U kojoj formi najčešće pratite Oradio?

Oradio logo