...
TRENUTNO00:00 - 05:00Music mix by Anja

Društvo / Zdravlje

Besmisao, smisao, pa smrt

09.12.2014.

   Tako Bukovski kritikuje rutinsku svakodnevnicu čoveka koji živi na takav način samo kako bi došao do zarade koju bi besciljno potrošio. Kami, s druge strane, govori o potrazi za smislom u besmislu kroz tri stadijuma: samoubistvo, koje ako ne „upali“, vodi vas na sledeći stepenik, odnosno okrenutost ka religiji, dok je treći stadijum konačno i filozofsko prihvatanje apsurda i (be)smisla života.

.

Foto: Eduard Mane - "Samoubistvo"

    „Zašto se niste ubili?“ je kontroverzan naziv sinoćne tribine održane u omladinskom centru CK 13 koju je organizovao klub studenata psihologije TraNSfer sa Filozofskog fakulteta u Novom Sadu. Naime, u pitanju je bilo predavanje psihologa i psihoterapeuta Vladana Beare koji se najviše fokusirao na priču o smislu i besmislu življenja. Specifična tema podrazumevala je da Beara publici ne ponudi konkretne odgovore zašto da se ne ubiju, već važnije - kako da sami otkriju svoj smisao života. 

   Na tribini su predstavljeni psiholozi koji su se bavili ovom tematikom, među kojima su se na spisku našli Robert Solomon, Karl Gustav Jung, Viktor Frankl (po čijoj knjizi „Zašto se niste ubili?“ je ovaj skup i nosio naziv), Irvin Jalom, ali i pisci poput Čarlsa Bukovskog i Albera Kamija.

   Prisutni, koji su mahom bili studenti psihologije, su imali priliku da shvate da smisao života ne izmišljaju oni sami već da ga otkrivaju, kao i da su spremni da pate samo onda kada pronađu smisao za patnju.

   „Odsustvo doživljaja smisla življenja igra krucijalnu ulogu u etiologiji neuroza, a neuroza mora biti shvaćena kao patnja duše koja još nije otkrila svoj smisao“, citirao je Beara Jungovu definiciju smisla življenja povezavši je sa ličnim iskustvom, odnosno, svojevremenim radom sa ratno traumatizovanim osobama. „Oko trećina mojih pacijenata ne pati od bilo kakve neuroze koja se da klinički definisati, nego od besmislenosti i besciljnosti njihovog života.“

   Čitajući književnu literaturu nismo ni svesni koliko se i pisci stavljaju u ulogu psihologa te, samim tim, hteli ne hteli, razmišljamo o tome i neznajući da se bavimo važnim pitanjem – smislom života. Tako Bukovski kritikuje rutinsku svakodnevnicu čoveka koji živi na takav način samo kako bi došao do zarade koju bi besciljno potrošio.

   Kami, s druge strane, govori o potrazi za smislom u besmislu kroz tri stadijuma: samoubistvo, koje ako ne „upali“, vodi vas na sledeći stepenik, odnosno okrenutost ka religiji, dok je treći stadijum konačno i filozofsko prihvatanje apsurda i (be)smisla života.

  Lea Radlovački

Možda te još zanima:

.

Vredi pročitati: "Marko Aurelije"

Dragana Okanović je psihološkinja i strastvena čitateljka koja rado razgovara o knjigama i daje preporuke za čitanje. Ovog puta, slušaocima…

.

Tijana Kabić: Maratonka i DJ u jednoj osobi

Ozbiljno bavljenje sportom, makar to bilo i na rekreativnom ili poluprofesionalnom nivou, zahteva mnogo rada, vremena, organizacije života, samim tim…

.

Vredi pročitati: "Ciljevi"

Preporuka knjige za ovu nedelju dolazi "sa izvora", iz Gradske biblioteke Novog Sada. Ljiljana Maširević je bibliotekarka u ogranku "Stevan…

.

Bipolarni svet Elene Dudok

Nova epizoda podkasta "Radio Grafiti" ugostila je nesvakidašnje iskrenu gošću.

.

Muzika je način izražavanja i objašnjavanja osećaja

Aleksandra Bajić je novosadska kantautorka, koja je po profesiji psihološkinja. Muziku je oduvek videla kao kompas i kanal za deljenje ogoljene…

.

Vredi pročitati: "Ležanje na kauču" Irvina Jaloma

Novinarka Svetlana Paramentić nam ove nedelje preporučuje knjigu "Ležanje na kauču" pisca Irvina D. Jaloma.

  • 00:00 Music mix by Anja
  • 05:00 Music Mix by Bea
  • 10:00 Pre podne na O radiju

Anketa

U kojoj formi najčešće pratite Oradio?

Oradio logo