Društvo / Obrazovanje
Za nekoliko dana do radio drame i reklama
Trenutno u Novom Sadu oko 40 mladih iz država južne Evrope rade na rešavanju nezaposlenost slepih, tako što uče dizajn zvuka i muzike! Sa njima su odlični poznavaoci zvuka koji će ih u roku od devet dana naučiti da prave reklame, radio drame, ambijentalne zvukove i slično.
Sećate li se onog zvuka iz frizerskog salona? Ako stavite slušalice, tačno možete da zamislite gde se u prostoru oko vas nalazi osoba sa makazama. Nešto slično tome trenutno u Novom Sadu uče mladi sa oštećenim vidom iz Srbije, Albanije, Crne Gore, Bugarske, Turske, Grčke i Italije!
Učesnici projekta "Use sound to watch around" kroz niz predavanja, radionica i simulacija procesa steći će neophodna znanja i primeniti ih kasnije u svojim lokalnim zajednicama. Najviše će raditi na temu radija, radiofonskih dela i stock audia - prodaje zvukova i muzike na internetu za razne potrebe.
"Baš ono o čemu smo u prvoj sesiji govorili jeste da kada govorimo o zemljama učesnicama ovog projekta, situacija po pitanju zapošljavanje je vrlo slična. Ima još mnogo da se radi i zapravo moraju da se menjaju stavovi samih posladavaca i kolega osoba oštećenog vida, pa čak i samih osoba oštećenog vida", kaže savetnik za socijalnu politiku u Savezu slijepih u Crnoj Gori Andrija Samardžić.
Osobe sa oštećenim vidom, kako bi koristili računar, koriste čitače ekrana. Kako nam učesnica projekta Dunja Samardžić objašnjava, to su za sad JAWS i NVDA koji se prilagođavaju našem govornom području uz pomoć An readera.
"Kada govorimo o samoj obradi zvuka, najčešće koristimo program Sound Forge, zato što moraju da se biraju računarski programi koji su kompatibili sa JAWS-om ili NVDA. Suština je da osobe sa oštećenim vidom ne koriste miš, već tastere na tastaturu. Određene kombinacije određuju računarske radnje koje osobe koje nemaju oštećen vid i mogu da gledaju u ekran računara rade klikom na miš", kaže Dunja.
Nakon susreta u Novom Sadu, učesnici će u svojim državama organizovati predavanja, radionice i prezentacije, kako bi stečeno znanje i mogućnosti koje su naučili u Novom Sadu preneli što većem broju ljudi, a posebno slepim osobama.
J. Ž.