...
TRENUTNO16:00 - 22:00Music mix by Anja

Društvo / Obrazovanje

"Imamo istoričare ali nemamo istoriju"

27.11.2015.

Knjiga istoričarke Latinke Perović "Dominantna i neželjena elita" govori o 13 pripadnika intelektualno-političke elite u 20. i 21. veku. Počinje Dobricom Ćosićem, kao pripadnikom dominantne elite, a završava portretom Radomira Konstantinovića, jednog od 12 politički odbačenih i nepoželjnih ljudi. Rascep između aktera potencira pitanje zašto građani Srbije ni danas ne znaju kuda njihova zemlja ideološki i politički ide.

.

foto: I.M.

"Naš bilans na prelasku u 21. vek nalaže da postavimo pitanja i tražimo odgovore i tako pripremimo drugačiju elitu koja bi krčila put siromašnom, zapuštenom narodu. Razlikujemo istorijska saznanja, koja su rezultat proučavanja, ispitivanja i upoređivanja znanja, i istorijsku svest – sećanja, legende i mitove, i kod nas je istorijsko saznanje inferiornije od istorijske svesti", rekla je sinoć istoričarka Latinka Perović u Studiju M, na promociji njene poslednje knjige "Dominantna i neželjena elita".

Zagrebčki publicista Slavko Goldštajn kazao je tom prilikom da knjiga verno prikazuje priču o dva toka srpske ideologije i politike te da je danas jasno da je modernizacija naše države za političku elitu ostala neželjena. Beogradski istoričar dr Ljubodrag Dimić podseća da je ovo knjiga kojoj se vraćamo sa olovkom i papirom, da obiluje ličnim pečatom u svim elementima i da osim kritike društva, misli i istoriografije pruža objašnjenje kako su i zašto "novim počecima" i prekidima kontinuiteta istinske reforme na Balkanu neuspešne.

Istoričar dr Milan Subotić opisao je knjigu kao dramu zakasnelih problema u kojoj Ćosić stoji spram 12 nepoželjnih pripadnike elite. Novinar Dimitrije Boarov upozorio je okupljene da je istorija u Srbiji i dalje pomoćnica nacionalnih interesa i da su uzroci tog i sličnih problema isključivo u nama.

Pisac Svetislav Basara skrenuo je pažnju javnosti da je "Dominantna i neželjena elita" važan dokument koji pokazuje da imamo sjajne istoričare ali nemamo istoriju, budući da se u Srbiji realnost ne priznaje jer dominantna elita ne želi stvarnost koja ne odgovora njihovima naumima. Socilog Aleksej Kišjuhas ocenio je vredno delo kao srpsku dramu dva pogleda na svet i društveno-politički sukob nacionalnog, klerikalnog i tradicionalnog s jedne, i prosvećenog, sekularnog i modernog s druge strane.

I.M.   

 

Možda te još zanima:

.

Beleške o intelektualnoj i političkoj eliti Srbije

Ove nedelje knjigu nam preporučuje predsednik Društva arhitekata Novog Sada Slobodan Jović. Radi se o ne toliko lepršavoj i letnjoj…

.

Korak po korak: avantura Velikog Mrmota

Aleksandar Damnjanović je celog života posvećen aktivnostima u prirodi. Po profesiji je šumar, iako to nikada nije radio, ali je…

.

Druga strana društvenih mreža: edukativni sadržaji za mlade

U poslednje vreme sve više kreatora se odlučuje da na društvene mreže plasira edukativan sadržaj, koga, sada već poslovično manjka.…

.

Prvi trejler za film "Napoleon": Hoakin Finiks u novom ostvarenju Ridlija Skota

Hoakin Finiks i Ridli Skot su posle čuvenog "Gladijatora" ponovo sarađivali na grandioznom filmskom projektu, ovog puta o kontroverznom francuskom…

.

Vredi pročitati: Intelektualna istorija Evrope

Frontmen benda Nemi pesnik Milan Marković nam za ovu nedelju preporučuje knjigu "Intelektualna istorija Evrope" Marvina Perija.

.

Festival javne istorije: Kako su se preplitale pop-kultura i politika?

Beogradski Centar za primenjenu istoriju po drugi put organizuje Festival javne istorije, koji je zamišljen kao prostor za kritičko promišljanje…

  • 14:00 Eko linija
  • 15:00 Vaš DJ sat
  • 16:00 Music mix by Anja
  • 22:00 DiskOradio

Anketa

U kojoj formi najčešće pratite Oradio?

Oradio logo