...
TRENUTNO06:00 - 11:00Music mix by Anja

Društvo / Aktivizam

Kako gradove vratiti građankama?

22.12.2020.

Analiza urbanističkog planiranja i projektovanja u Srbiji sa stanovišta rodne ravnopravnosti i participacije građana i Vodič ka rodno-osetljivim javnim prostorima biće predstavljeni na onlajn događaju 23. decembra u 13h. Ovi dokumenti predstavljaju višemesečno istraživanje o uključenosti potreba žena u domaćoj urbanističkoj praksi, kao i preporuke za projektovanje rodno-osetljivih javnih gradskih prostora.

.

Ovaj događaj možete pratiti preko Zoom aplikacije, 23. decembra od 13 časova. Za učešće se možete prijaviti na ovom linku.

Analizu su uradili Žensko arhitektonsko društvo (ŽAD) i Agencija Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena u Srbiji (UN Women).

Istraživanje "Gradove građankama" ukazaće na specifične rodne uloge i iskustva žena u javnom prostoru. Ta isksutva poslužila su kao osnov za smernice Vodiča ka rodno-osetljivim javnim prostorima.

Dok se Analiza bavi rodnim izazovima u postojećim domaćim urbanističkim politikama, procedurama i praksama, Vodič donosi kriterijume i alate koji mogu biti korisni prilikom kreiranja rodno-osetljivih javnih prostora. 

Analiza i Vodič se obraćaju stručnjacima, donosiocima odluka, ali i organizacijama civilnog društva, medijima i građanima. Jedan od ciljeva je i pozitivan uticaj na institucije u cilju humanizacije i unapređenja tradicionalne urbanističke prakse ka održivom i pravednije urbanom razvoju.

Oba dokumenta će nakon javne prezentacije biti dostavljeni relevantnim javnim institucijama i dostupni javnosti na internet stranicama partnerskih organizacija ŽAD-a i UN Women. 

Foto: zad.rs

Možda te još zanima:

.

Žene prilikom zapošljavanja izložene i rodnoj i starosnoj diskriminaciji

Sigurno ste bar jednom naišli na oglase za posao u kojima se traži konobarica, čistačica, prodavačica ili promoterka. Ili mlada…

.

Bez rodne ravnopravnosti gubimo potencijal polovine društva

Stavovi, tvrdnje i dezinformacije koji se suprotstavljaju rodnoj ravnopravnosti, odnosno jednom rečju - antirodni narativi, u Srbiji su zastupljeni i…

.

Pravo na abortus mora biti prepoznato kao ustavno i ljudsko pravo

Francuska je početkom meseca postala prva zemlja u svetu u čijem se ustavu nalazi pravo na abortus, tačnije "garantovana sloboda…

.

Feministkinje ipak ne mrze muškarce

Koliko puta do sada ste čuli da "ove današnje feministkinje mrze muškarce", ili da je "feminizam imao smisla dok su…

.

Novi trendovi i stari patrijarhat na mrežama

Na društvenim mrežama su u poslednje vreme sve popularniji sadržaji koji u pozitivnom svetlu pričaju o tradicionalnim rodnim ulogama i…

.

Odgovornost se ne sme prebacivati na žrtvu

Iako je svako objavljivanje fotografija ličnog karaktera bez pristanka lica koje je prikazano na fotografiji već zabranjeno Krivičnim zakonikom, Krivični…

  • 00:00 Music Mix by Bea
  • 06:00 Music mix by Anja
  • 11:00 Y2K
  • 12:00 Radio Grafiti

Anketa

U kojoj formi najčešće pratite Oradio?

Oradio logo