...
TRENUTNO17:00 - 18:00Radio Grafiti

Lifestyle / Zanimljivosti

Idemo na Mars, idemo na Mars

17.09.2020.

"Moći ću da kupim stan, kada ih budu pravili na Marsu". Podstanari, nosioci stambenih kredita i trgovci nekretninama imaju otvoren novi horizont za razmišljanje i delanje.

.

Naučnici smatraju da bi zgrade na Marsu mogle biti napravljene od supstance koja se nalazi u ribljim krljuštima i gljivama zvane hitin. Kada se hitin pomeša sa česticama iz tla Marsa, mogao bi se dobiti dovoljno čvrst materijal za izgradnju objekata i nekih predmeta, navode stručnjaci.

Hitin bi mogao da se dobije na Marsu iz bio-konverzije organskog otpada od insekata ili gljivica koje bi se tamo gajile na farmama. U preliminarnim ispitivanjima materijala, stručnjaci su konstruisali maketu stambenog objekta na Marsu, za koji se pokazalo da poseduje dovoljno elastičnosti. Hitin bi tako mogao da pomogne Nasi, ali i kompanijama poput "Spejs eksa" koje planiraju da u narednih 20 godina uspostave ljudske kolonije na Marsu.

"Proizvodnja inspirisana prirodnim materijalima i održivom tehnologijom je proizvodnja koja omogućava novu paradigmu", rekao je autor studije dr Havier Fernandez, sa singapurskog Univerziteta za tehnologiju i dizajn. "Pokazali smo da su takvi materijali ali i koncept održivosti ključni ne samo za naš opstanak na Zemlji, već i za jedno od sledećih najvećih dostignuća čovečanstva – našu transformaciju u međuplanetarnu vrstu", kaže Fernandez.

Hitin je prisutan u mnogim organizmima i primarna je komponenta ćelijskih zidova gljivica, egzoskeleta rakova i insekata, a ima ga i u krljušti riba i kod vodozemaca. Već se koristi u proizvodnji hrane i kao sredstvo za zgušnjavanje. Tehnika istraživača, kada je u pitanju proizvodnja potrebnih predmeta, pa i građevinskih elemenata na Marsu, uključuje kombinovanje hitina i minerala regolit.

izvor: rts.rs

Možda te još zanima:

.

Elektronska koža koja rekreira osećaj dodira

Naučnici iz Singapura su napravili elektronsku kožu koja može da se koristi na robotima i pirotetičkim pomagalima. Njena specifičnost je…

.

"Flaster" za unutrašnje povrede

U slučaju neke spoljašnje povrede, poput posekotine, povređeni obično koriste flaster ili zavoj, ali je situacija komplikovanija kada su u…

.

Srednjoškolci prijavite se za Petnicu 2019.

Istraživačka stanica Petnicа raspisala je konkurs za prijavljivanje za programe u 2019. godini. Konkurs je namenjen svim srednjoškolcima koje interesuju…

.

Košenje trave stvara gorivo za avione

Ako je verovati naučnicima sa univerziteta u Gentu, uskoro ćemo iz obične trave moći da proizvodimo glavni sastojak goriva za…

.

Najbolji filozofi i sociolozi dobijaju 300.000 dinara

Petoro izuzetnih studenata predstavilo je u utorak uveče svoje master radove iz oblasti sociologije i filozofije. To su radovi koji…

.

AI robot-hemičar pronašao način da se na Marsu proizvodi kiseonik

Koristeći uzorke meteorita sa Marsa, robot opremljen veštačkom inteligencijom sintetisao je jedinjenja koja bi mogla da se koriste za stvaranje…

  • 16:30 Tehnologija
  • 16:45 Prava stvar
  • 17:00 Radio Grafiti
  • 18:00 Popodne na O radiju
  • 18:30 Album nedelje

Anketa

U kojoj formi najčešće pratite Oradio?

Oradio logo