Lifestyle / Tehnologija
Razvijena metoda kretanja zvučnih talasa samo u jednom pravcu
Nakon godina istraživanja, naučnici sa ETH univerziteta iz Ciriha razvili su metodu kojom se zvučni talasi mogu kretati samo u jednom pravcu, što je značajan napredak u akustici. Obično se zvuk širi u svim pravcima, ali ograničavanje zvuka da putuje samo u jednom pravcu može značajno poboljšati efikasnost različitih tehnologija.
ilustracija: pixabay
Istraživanjem je rukovodio profesor Nikola Noire, koji je veći deo svoje karijere posvetio proučavanju i sprečavanju potencijalno opasnih samooodrživih termo-akustičnih oscilacija u avionskim motorima. On je verovao da se slične pojave mogu iskoristiti za korisne primene.
Jedan od ključnih ciljeva istraživanja je kontrola širenja buke, smanjenje interferencije i unapređenje zvučnih uređaja u različitim industrijama. Na primer, u medicini bi ovo moglo da poboljša tačnost ultrazvuka, a u komunikacionim sistemima bi moglo da smanji smetnje i poboljša kvalitet signala. Zvučni talasi u jednom pravcu mogli bi koristiti i u oblastima poput arhitekture, gde bi bilo moguće preciznije kontrolisati kako se zvuk širi u zgradama ili drugim strukturama.
OBRATI PAŽNJU
Ključ tehnologije je u specijalnim materijalima i strukturama koje utiču na putanju zvučnih talasa. Ovi materijali, često nazvani "metamaterijali," mogu manipulisati talasima na načine koji ranije nisu bili mogući. Uređaji bazirani na ovim materijalima omogućili bi jednostran prenos zvuka, što je koncept sličan diodama u elektronici koje propuštaju električnu struju u samo jednom pravcu.
Ova istraživanja otvaraju vrata brojnim mogućnostima, kao što su unapređenje zvučnih izolacija, bolja preciznost u sonarima i unapređenje akustičnih sistema u pametnim uređajima. Pored toga, tehnika bi mogla otvoriti put razvoju topoloških (električnih) kola, poboljšavajući rutiranje signala u budućim komunikacionim sistemima i pružajući način da se talasi usmere u jednom pravcu bez gubitka energije.
Istraživački tim je svoju studiju objavio u časopisu "Nature Communications".
izvor: techspot.com