...
TRENUTNO06:00 - 11:00Music Mix by Bea

Lifestyle / Tehnologija

Razvijena metoda kretanja zvučnih talasa samo u jednom pravcu

14.10.2024.

Nakon godina istraživanja, naučnici sa ETH univerziteta iz Ciriha razvili su metodu kojom se zvučni talasi mogu kretati samo u jednom pravcu, što je značajan napredak u akustici. Obično se zvuk širi u svim pravcima, ali ograničavanje zvuka da putuje samo u jednom pravcu može značajno poboljšati efikasnost različitih tehnologija.

.

ilustracija: pixabay

Istraživanjem je rukovodio profesor Nikola Noire, koji je veći deo svoje karijere posvetio proučavanju i sprečavanju potencijalno opasnih samooodrživih termo-akustičnih oscilacija u avionskim motorima. On je verovao da se slične pojave mogu iskoristiti za korisne primene.

Jedan od ključnih ciljeva istraživanja je kontrola širenja buke, smanjenje interferencije i unapređenje zvučnih uređaja u različitim industrijama. Na primer, u medicini bi ovo moglo da poboljša tačnost ultrazvuka, a u komunikacionim sistemima bi moglo da smanji smetnje i poboljša kvalitet signala. Zvučni talasi u jednom pravcu mogli bi koristiti i u oblastima poput arhitekture, gde bi bilo moguće preciznije kontrolisati kako se zvuk širi u zgradama ili drugim strukturama.

Ključ tehnologije je u specijalnim materijalima i strukturama koje utiču na putanju zvučnih talasa. Ovi materijali, često nazvani "metamaterijali," mogu manipulisati talasima na načine koji ranije nisu bili mogući. Uređaji bazirani na ovim materijalima omogućili bi jednostran prenos zvuka, što je koncept sličan diodama u elektronici koje propuštaju električnu struju u samo jednom pravcu.

Ova istraživanja otvaraju vrata brojnim mogućnostima, kao što su unapređenje zvučnih izolacija, bolja preciznost u sonarima i unapređenje akustičnih sistema u pametnim uređajima. Pored toga, tehnika bi mogla otvoriti put razvoju topoloških (električnih) kola, poboljšavajući rutiranje signala u budućim komunikacionim sistemima i pružajući način da se talasi usmere u jednom pravcu bez gubitka energije.

Istraživački tim je svoju studiju objavio u časopisu "Nature Communications".

izvor: techspot.com

Tagovi

Možda te još zanima:

.

TikTok se suočava sa mogućom zabranom u SAD

Aplikacija TikTok suočava se sa mogućom zabranom u Sjedinjenim Američkim Državama, koja bi stupila na snagu 19. januara ove godine.…

.

Ray2 generiše video sa brzim, prirodnim pokretima i boljom fizikom

Kompanija Luma AI je predstavila je najnoviji generativni video model, Ray2, koji omogućava kreiranje realističnih video zapisa sa prirodnim i…

.

Nove slike Samsung Galaxy S25 otkrivaju zanimljive detalje

Događaj pod nazivom "Samsung Galaxy Unpacked" zakazan je za nedelju dana, kada se očekuje da će biti najavljena serija Samsung…

.

Uskoro stižu novi dodaci za Windows 11

Tokom januara i februara Microsoft namerava da uvede nekoliko novih funkcija u svoj operativni sistem Windows 11. Među njima su,…

.

Dosta vam je Safarija? Promenite podrazumevane aplikacije na ajfonu

Od verzije iOS 18.2, Apple korisnicima omogućava izbor podrazumevanih aplikacija za daleko više kategorija nego do sada, uključujući pozive i…

.

Ne otpisujte žive pisce u doba veštačke inteligencije

Apetit za glupošću koju generiše AI nije toliko snažan kao što mnogi izdavači žele da veruju, a potražnja za kvalitetnim…

  • 00:00 Music mix by Anja
  • 06:00 Music Mix by Bea
  • 11:00 Y2K
  • 12:00 Akademac

Anketa

Na koji način koristiš ChatGPT?

Oradio logo