...
TRENUTNO16:00 - 22:00Music Mix by Bea

Lifestyle / Tehnologija

Srbija do Higsovog bozona

14.09.2020.

Gotovo neobjašnjivo, ali Srbija uspeva da drži korak sa najnovijim svetskim dostignućima. Naši naučnici i proizvodi ovdašnjih pogona, deo su najvećeg svetskog sistema za fizička istraživanja CERN koji se nalazi u Švajcarskoj.

.

Među 11.000 istraživača, u Cernu, u Ženevi, grupa naučnika iz Srbije, članova Vinča tima, angažovanog na istraživanjima u Cernu, dizajnirala je elektronske štampane ploče za "Triger" sistem, kojima će se znatno ubrzati obrada podataka. Dizajnirane su i sklapaju se u Srbiji i važan su doprinos razvoju Evropske organizacije za nuklearna istraživanja Cern.

Tajne elementarnih čestica ispituju se u 27 kilometara dugom akceleratoru, najvećem na planeti, smeštenom na oko stotinu metara pod zemljom.

Tu je i detektovan Higsov bozon, čestica bez koje materija kakvu poznajemo ne bi postojala i upravo je detekcija presudna u sudarima čestica koji se dešavaju 40 miliona puta u sekundi, ocenjuje Vladimir Reković, koji je bio učesnik otkrića Higsovog bozona.

"Ova ploča je namenjena za novu generaciju detektora, koja će biti instalirana 2026. i koja će biti u stanju da vrši selekciju podataka pri velikoj količini sudara, koji u ovom trenutku nisu mogući sa postojećom elektronikom, a koji su nam važni, jer mogu da ukažu na postojanje novih čestica i daju informacije o fizičkim procesima koji su do danas neobjašnjeni", ističe Vladimir Reković, naučnik u Cernu.

Sve je deo pripreme za još složenije poduhvate u Cernu, a udruživanje znanja i potencijala kakve imamo, omogućilo je Srbiji da učestvuje u razvoju ovog eksperimenta.

Elektronske štampane ploče za Cern, za opremu najvećih eksperimenata u svetu, proizvode se u beogradskoj kompaniji "Iritel", što potvrđuje da Srbija, uz izuzetne naučnike i istraživače, ima i kapacitete sposobne za proizvodnju na bazi najnovijih tehnologija.

izvor: rts.rs

Možda te još zanima:

.

Pet razloga zašto je istraživanje svemira važnije nego ikad

Iz godine u godinu, situacija na Zemlji postaje sve nestabilnija. Sa klimatskim promenama, ekonomskom nesigurnošću i pandemijama koje opterećuju resurse…

.

Kako su naučnici postali TikTok zvezde i približili nauku mladima

Stara poslovica kaže: "Ako neće Muhamed bregu, onda će breg Muhamedu". Možda je upravo ova izreka inspirisala naučnike širom sveta…

.

Evropska noć istraživača u petak u Novom Sadu

Centralni događaji Evropske noći istraživača u Novom Sadu biće održani 27. septembra u Tržnom centru Big od 16 do 22h…

.

Otvorene prijave za ParkUP! 2024

Naučno-tehnološki park Beograd otvorio je prijave za studentski startap kamp – ParkUP! 2024, na koji po prvi put mogu da…

.

Biologija je mnogo perspektivnija nego što ljudi misle

Filip Popović je student biologije i jedan od mladih istraživača na biološkom departmanu. Završio je Francuski jezik u Karlovačkoj gimnaziji, a…

.

Vredi pročitati: Intelektualna istorija Evrope

Frontmen benda Nemi pesnik Milan Marković nam za ovu nedelju preporučuje knjigu "Intelektualna istorija Evrope" Marvina Perija.

  • 14:00 Pop up
  • 15:00 90 u 60
  • 16:00 Music Mix by Bea
  • 22:00 Floating Sounds

Anketa

Na koji način koristiš ChatGPT?

Oradio logo