Lifestyle / Tehnologija
Sedam saveta za duži vek mobilnog telefona
Evo sedam saveta kako da izbegnete loše navike koje mogu da skrate vreme tokom kojeg možete koristiti svoj telefon.
Duže izlaganje niskim i visokim temperaturama
Ostavljate pametni telefon u autu tokom vrelih letnjih dana ili hladnih zimskih noći? Držite ga pod jastukom ili pokrivačem dok ga punite? Koristite aplikacije koje puno troše bateriju pod direktnim svetlom sunca? Nijedna od navedenih navika ne samo što nije dobra za vaš uređaj, nego neke od njih mogu biti i opasne. Veoma visoke temperature mogu, na primer, prouzrokovati trajna oštećenja. Stoga izbegavajte izlaganje telefona velikoj hladnoći ili toploti. Ukoliko primetite da se ugrejao, ostavite ga da se ohladi pre nego što nastavite da ga koristite.
Koristite pravi punjač
Nisu svi punjači isti. Da, konektor možda odgovara slotu na vašem uređaju i verovatno će ga napuniti. Ali, to neće učiniti sa istim učinkom, a može i da ošteti bateriju ili port za punjenje. Ako kupujete drugi punjač, pored onog koji je stigao s uređajem, proverite da li sima ertifikat proizvođača i snagu koja odgovara vašem pametnom telefonu.
Ne preuzimajte zlonamerne aplikacije
Ako aplikacija koju nameravate da preuzmete nije na zvaničnoj veb stranici pouzdanog proizvođača bolje je da je ne preuzimate. Time ćete u velikoj meri smanjiti rizik izlaganja zlonamernom softveru kao što su virusi, špijunski i ucenjivački softver i tome slično.
OBRATI PAŽNJU
Ručno čišćenje aplikacija koje rade u pozadini
Mislite da aplikacije koje su aktivne u pozadini usporavaju rad vašeg telefona? Ako imate noviji uređaj to gotovo sigurno nije tačno, jer pametni telefoni automatski drže takve aplikacije na čekanju dok im ne zatrebaju. Bolje je ostaviti ih na miru nego ih na silu zatvarati i onda ponovno pokretati kad vam zatrebaju.
Zanemarivanje nadogradnji
Možda smatrate da su obaveštenja o novim verzijama i nadogradnjama za aplikacije koje koristite i hardver vašeg telefona gnjavaža, ali nije pametno zanemarivati ih. Bez redovne nadogradnje značajno povećavate rizik od napada zlonamernog softvera, a i pametni telefon će nakon nekog vremena početi sporije da radi ili će u potpunosti prestati da funkcioniše.
Korišćenje javno dostupnih Wi-Fi mreža
Iako su besplatne Wi-Fi mreže danas svuda prisutne, to ne znači da ih je pametno koristiti baš u svakoj prilici. Te mreže su često slabo ili nikako zaštićene, što znači da su prilično lak plen kriminalcima koji žele da dođu do vaših osetljivih podataka, ali i mogu izložiti vaš telefon riziku zaraze zlonamernim softverom. Preporučuje se povezivanje samo na Wi-Fi mreže zaštićene lozinkom i one koje su šifrovane. Izbegavajte takođe posećivanje veb stranica koje od vas traže osetljive informacije, kao što su veb stranice banaka.
OBRATI PAŽNJU
Loše navike pri punjenju
Izbegavajte punjenje baterije do 100 procenata kapaciteta. Ponekada će, naravno, to biti neizbežno, ali takve situacije bi trebalo da budu veoma retke. Držite bateriju svog telefona između 30 i 80 odsto kapaciteta kad god je to moguće. Punite pametni telefon na hladnom i dobro provetrenom mestu. Izbegavajte mesta gde je telefon izložen izvoru toplote ili uslovima koji podstiču zagrevanje.
Izvor:www.b92.net