...
ORADIO UŽIVO

Lifestyle / Tehnologija

Akustična tkanina sluša srce i disanje, radi kao slušni aparat

01.04.2022.

Istraživači sa MIT-a stvorili su "akustičnu tkaninu" koja može da sluša okolinu i da pretvara vibracije koje stvara zvuk u električne signale, slično ljudskom uhu ili mikrofonu.

.

Tehnologija se sastoji od piezoelektričnih vlakana koja su utkana u tkaninu, a rezultujući materijal koji se pere u mašini mogao bi se pokazati korisnim za razne medicinske primene, uključujući funkcionisanje kao monitora za srce, monitora za disanje, pa čak i kao komponenta u tehnologiji dizajniranoj da pomogne osobama oštećenog sluha. Sve veći broj istraživanja uključuje dodavanje novih i ponekad neočekivanih funkcionalnosti svakodnevnim stvarima koje koristimo u našim životima. Ova najnovija tehnologija nije izuzetak – da li ste ikada pomislili da vaš dukser može da sluša otkucaje vašeg srca ili da ćebe može da prati disanje novorođenčeta?

Tehnologija mikrofona od tkanine zasniva se na tkanju piezoelektričnih vlakana u uobičajene tkanine koje vibriraju kada su izložene zvučnim talasima, što rezultira električnim signalom. Ako su prisutna u tkanini koja dodiruje kožu, vlakna mogu čak otkriti suptilne zvukove srca i disanja u grudnoj šupljini. "Kada nosite akustičnu odeću, mogli biste da razgovarate kroz nju da biste odgovorili na telefonske pozive i komunicirali sa drugima", rekao je Wei Yan, istraživač uključen u studiju. Pored toga, ova tkanina može neprimetno da se poveže sa ljudskom kožom, omogućavajući korisnicima da prate svoje stanje srca i disanja na udoban, kontinuiran, u realnom vremenu i dugoročan način.

Istraživači sa MIT-a kreirali su vlakna tako što su počeli sa "predformom" koja je bila otprilike veličine marker olovke, a zatim su je zagrejali i razvukli u duga tanka vlakna do 40 metara dužine. Testirali su osetljivost dobijenih vlakana na zvuk i otkrili da su veoma osetljiva, sa performansama koje su uporedive sa performansama komercijalnih ručnih mikrofona. Kada se utkaju u tkaninu, rezultujuća odeća može veoma osetljivo da detektuje zvuk, pa čak i da precizno odredi pravac iz kojeg dolazi određeni zvuk, što bi moglo biti korisno za one koji imaju probleme sa sluhom.

Izvor: www.pcpress.com

Možda te još zanima:

.

Umetnost pametne odeće

Google i druge kompanije već neko vreme rade na pametnoj odeći, sa integrisanim strujnim kolima. Na primer, šta bi bilo…

.

Ne kopiraj osećaj Strave!

Aplikacija Strava je jedan od najpopularnijih načina za praćenje performansi biciklista, trkača, planinara i drugih ljubitelja sportova na duže staze.…

.

Guglu neće biti dovoljno ni da proda Chrome

Kako bi razbilo Guglov nezakoniti monopol nad načinom na koji Amerikanci pretražuju internet, Ministarstvo pravde SAD zahteva da tehnološki gigant…

.

Sony testira strimovanje igara u klaudu za PS5 Portal

Kompanija Sony najavila je beta testiranje strimovanja igara u klaudu na ručnoj konzoli PlayStation Portal. Funkcija će biti uvedena kroz…

.

Svet ima novi najmoćniji superkompjuter – koristiće se za razvoj nuklearnog oružja

Nacionalna laboratorija Lorens Livermor predstavila je "El Kapitan", svoj najnoviji superkompjuter, i objavila da je zauzeo prvo mesto na Top…

.

Sedam stvari koje treba da znate o platformi Bluesky pre nego što se pridružite

Svaki put kada pomislimo da je društvenim mrežama došao kraj, nešto ih ponovo menja. Twitter je godinama bio glavni, sa…

Anketa

Na koji način koristiš ChatGPT?

Oradio logo