...
TRENUTNO00:00 - 05:00Music mix by Anja

Lifestyle / Tehnologija

Fotonski radar nadgleda disanje sa daljine

07.08.2023.

Inženjeri na Univerzitetu u Sidneju razvili su fotonski radar koji im omogućava da prate brzinu disanja bez potrebe za pričvršćivanjem opreme na kožu pacijenta.

.

Žičani ili invazivniji sistemi možda nisu pogodni za sve – na primer, pacijenti sa opekotinama sa oštećenom kožom ili beba sa malom površinom tela možda neće moći da koriste takve sisteme. Ova najnovija tehnologija može daljinski nadgledati disanje i može omogućiti praćenje više pacijenata sa jedne bazne stanice. Tehnologija se oslanja na sistem zasnovan na svetlosti za generisanje i prikupljanje radarskih signala, što rezultira veoma preciznim merenjima.

Praćenje vitalnih znakova, kao što je disanje, kod kritično bolesnih pacijenata je važno, ali trenutne tehnologije za postizanje ovoga možda nisu pogodne za sve. Na primer, pacijent sa opekotinama možda neće ceniti senzore koji zahtevaju kontakt sa kožom, a novorođena beba možda nema dovoljno površine kože da primi velike senzore ili glomaznu opremu. Ostala pitanja uključuju rizik od unakrsne kontaminacije između pacijenata uzrokovanih ugradnjom takvih senzora ili čak neugodnosti zbog senzora.

Neinvazivan način praćenja disanja bio bi koristan za takve pacijente. Neinvazivni sistemi koji uključuju infracrvene ili optičke kamere talasne dužine su isprobani ranije, ali dolaze sa nekim problemima. „Sistemi zasnovani na kameri imaju dva problema“, rekao je Ben Eglton, istraživač uključen u studiju. „Jedna je visoka osetljivost na varijacije u uslovima osvetljenja i boji kože. Druga je privatnost pacijenata, sa slikama pacijenata visoke rezolucije koje se snimaju i čuvaju u infrastrukturi računarstva u oblaku.

Ovi istraživači su se okrenuli fotonskom radaru kao načinu merenja i praćenja suptilnih pokreta naših tela kada dišemo. Do sada su testirali tehnologiju sa žabama od trske i uspeli su da uspešno prate njihovo disanje.

 

Izvor:www.pcpress.rs


Možda te još zanima:

.

Antidepresivi smeju da se koriste isključivo ako ih stručnjak prepiše

Poslednjih godina se sve češće govori o mentalnom zdravlju. Tome se dosta doprinele društvene mreže, mladi influenseri koji dele svoja…

.

Istraživači razvili ultra-kompaktnu kameru veličine zrna soli

Istraživači sa Univerziteta Prinston i Univerziteta u Vašingtonu razvili su sistem za snimanje koji je veličine zrna soli. Izgrađen je…

.

Studenti medicine u borbi protiv pandemije

Broj zaraženih koronavirusom svakog dana raste. Od početka pandemije slušamo da se zdravstveni sistem bori da opstane u ovoj situaciji.…

.

Uz dobar raspored rezultati neće izostati

Ove godine Univerzitet u Novom Sadu nagradio je stručne radove 28 studenata među kojima je i Dušica Vračević. Ona je…

.

Popij lek na vreme

Promenljivo vreme dovodi do čestih prehlada, a kako ne bismo zaboravljali na terapiju, postoji aplikacija koja će nas podsetiti na…

.

Ne kopiraj osećaj Strave!

Aplikacija Strava je jedan od najpopularnijih načina za praćenje performansi biciklista, trkača, planinara i drugih ljubitelja sportova na duže staze.…

  • 00:00 Music mix by Anja
  • 05:00 Music Mix by Bea
  • 10:00 Pre podne na O radiju

Anketa

Na koji način koristiš ChatGPT?

Oradio logo