Lifestyle / Tehnologija
Istraživači razvili ultra-kompaktnu kameru veličine zrna soli
Istraživači sa Univerziteta Prinston i Univerziteta u Vašingtonu razvili su sistem za snimanje koji je veličine zrna soli. Izgrađen je na takozvanoj metapovršini sa 1,6 miliona cilindričnih stubova i može da radi baš kao senzor kamere.
Foto: gsmarena.com
Svaki stub deluje kao optička antena, prima svetlost, oblikuje optički talasni front, a zatim, zahvaljujući AI algoritmima, visokokvalitetna slika razvija se u punim bojama.
Tradicionalne kamere koriste složena plastična i staklena sočiva koja savijaju svetlost na senzor koji šalje signale elektronski. Novo rešenje se oslanja na metapovršinu, koja je, ukratko, tanak film sa pojedinačnim minijaturnim elementima razvijenim da prelama svetlost u bilo kom željenom pravcu.
Kada je u pitanju ova kamera, metapovršina i njeni cilindrični stubovi, inovacija je zapravo dobijanje odgovarajućeg dizajna cevi i razvoj algoritma za obradu signala koji može da proizvede stvarnu sliku. Ovo je omogućilo kameri metapovršine da snimi fotografiju u punoj boji, umesto da se ponaša kao laser koji proizvodi nejasne, izobličene slike sa ograničenim vidnim poljem.
Glavna primena za ovu novu vrstu kamere je prvenstveno medicinska - roboti će moći da rade minimalno invazivnu endoskopiju za dijagnostiku i lečenje bolesti.
Izrada metaspovršine je zasnovana na silicijum nitridu, što znači da se brzo mogu proizvesti u masovnoj skali po nižoj ceni od sočiva za konvencionalne kamere. Ovo je prvi put da su istraživači koristili dizajnu kom je optička tehnologija u prednjem kraju, a neuronska obrada radi na zadnjem kraju. Stručnjaci smatraju da će ovaj proboj otvoriti vrata za potpuno različite načine izgradnje uređaja u budućnosti.
Izvor: Benchmark