...
TRENUTNO11:00 - 12:00U kakvoj zemlji želim da živim

Lifestyle / Tehnologija

AMD, ARM i Intel stvaraju univerzalni standard čipleta

10.03.2022.

Čipleti, odnosno blokovi integrisanih kola, su sve češći u dizajnu čipova, a neke od najvećih svetskih tehnoloških kompanija žele da ih učine sveprisutnijim. Prema izveštajima Tom’s Hardware-a koalicija koja uključuje AMD, ARM i Intel pokrenula je standard Universal Chiplet Interconnect Express (UCIe) koji ima za cilj da olakša “die-to-die” veze u hardveru i softveru.

.

Ako sve prođe kako treba krajnji korisnici imaće mogućnost da "pomešaju i upare" komponente čipleta od više proizvođača za prilagođenu konstrukciju sistema na čipu. Alijansa je već ratifikovala specifikaciju UCIe 1.0.

Može proći dosta vremena pre nego što stignu čipovi napravljeni po novom standardu. UCIe grupa još mora da radi na definisanju faktora forme, protokola i drugih detalja.

Apel za uključene kompanije je ipak jasan. Kompanije bi mogle da ubrzaju razvoj CPU-a i SoC-a koristeći gotove dizajne čipleta umesto da prave sopstvene, od nule. Takođe bi mogli da prodaju čipove drugim kompanijama i povećaju domet svoje tehnologije. Čipovi mogu postati homogeniji, ali se mogu pojaviti ranije ili dati dosljednije performanse. To bi moglo biti od pomoći za čitav niz uređaja, od telefona do servera koji pokreću usluge u oblaku.

Izvor: www.pcpress.rs

Možda te još zanima:

.

Koja su najveća rivalstva u IT industriji?

Pepsi vs. Koka Kola, Edison vs. Tesla, Star Wars vs. Star Trek, istorija je prepuna rivalstava u najrazličitijim sferama života,…

.

Apple ulazi u svet gejminga

Šef kompanije Apple, Tim Kuk, voli da daje intervjue, a ni ovog puta nije propustio da iznenadi korisnike. Za sada, nije…

.

Izgleda da nismo sami, sami i ničiji

Kako su istraživanja uznapredovala i dovela do raznoraznih otkrića u gotovo svim sferama života, naučnici su došli i do novih…

.

Tasmanijski tigar se vraća iz mrtvih

Naučnici bi uskoro mogli da ožive izumrlu vrstu poznatu po nazivu tasmanijski tigar, koja je nekada naseljavala Novu Gvineju i…

.

Velike tehnološke kompanije sve više troše na lobiranje u Briselu

Digitalna industrija troši više od 113 miliona evra godišnje na lobiranje u Briselu, pri čemu su rastu te sume u…

.

Neuralink otvorio prijave za testiranje na ljudima

Neuralink, kompanija Ilona Maska, koja se bavi eksperimentalnim testovima i istraživanjima između mozga i računara, konačno je otvorila prijavu za svoje…

  • 10:30 Tehnologija
  • 10:45 Prava stvar
  • 11:00 U kakvoj zemlji želim da živim
  • 12:00 Pre podne na O radiju
  • 12:30 Album nedelje

Anketa

Koliko verujete veštačkoj inteligenciji?

 
Oradio logo